Układ do ochrony akumulatora litowego

Układ do ochrony akumulatora litowego
Firma Diodes oferuje układ AP9214L przeznaczonego od zabezpieczenia pojedynczego ogniwa akumulatora Li-Ion lub Li-Po.

Został on opracowany specjalne do zastosowania w bateriach telefonów komórkowych, kamer oraz podobnych urządzeń przenośnych, w których duże znaczenie ma wielkość akumulatora i są preferowane płaskie, cienkie ogniwa slim. Rynkiem docelowym są producenci modułów zabezpieczających akumulatory. Zastosowanie układu do monitorowania bezpiecznego ładowania i rozładowania akumulatora skutkuje wydłużeniem czasu jego eksploatacji oraz minimalizuje straty energii.

Struktura układu AP9214L zawiera obwód chroniący akumulator litowy z 2-kanałowym tranzystorem MOSFET-N, który może być bardzo szybko wyłączany, gdy zostanie wykryte przekroczenie napięcia/prądu ładowania, napięcia/prądu rozładowania lub zwarcie obciążenia. Stabilny współczynnik temperaturowy przyczynia się do uzyskania dużej precyzji detekcji napięcia, które może być ustalone w aplikacji docelowej. Układ AP9214L integruje również obwód opóźniający zadziałanie detektora warunku wyłączenia w celu zmniejszenia liczby komponentów zewnętrznych w aplikacji docelowej.

Niewielki prąd polaryzacji (3,0 µA przy 25°C w trybie normalnym) oraz tranzystor MOSFET o bardzo małej rezystancji kanałów w stanie załączenia (typowo 13,5 mΩ) przyczyniają się do uzyskania bardzo dobrych parametrów użytkowych. W trybie wyłączenia pobór prądu jest ograniczany do zaledwie 0,1 µA.

Układ AP9214L jest wytwarzany za pomocą specjalnej technologii CMOS, dzięki której może wytrzymać przepięcia do 30 V. Niskoprofilowa obudowa DFN2535-6 o grubości zaledwie 0,6 mm ułatwia zamontowanie go w modułach chroniących cienkie, nowoczesne akumulatory.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów