Nowy moduł SiC 1200 V/300 A do przetwornic

Nowy moduł SiC 1200 V/300 A do przetwornic
Firma ROHM wprowadziła do oferty nowy moduł SiC przeznaczony do zastosowania w inwerterach i konwerterach współpracujących z panelami fotowoltaicznymi oraz do zasilaczy urządzeń przemysłowych.

Moduł nosi oznaczenie BSM300D12P2E001 i jest przeznaczony do aplikacji przetwornic o dużej mocy. Straty mocy z tytułu przełączania wynoszą 77%. W porównaniu do zwykle stosowanych tranzystorów lub modułów IGBT, nowy SiC pozwala na uzyskanie większej częstotliwości kluczowania, co skutkuje mniejszymi wymiarami współpracujących elementów indukcyjnych, pojemności oraz innych komponentów.

W marcu 2012 firma ROHM rozpoczęła masową produkcję pierwszego na świecie modułu SiC ze zintegrowanymi komponentami półprzewodnikowymi, a moduły 120 A i 180 A dla napięcia znamionowego 1200 V zostały doskonale przyjęte przez producentów sprzętu przemysłowego oraz układów zasilania, co stawia dobre prognozy dla nowego modułu.

Zwiększenie dopuszczalnego prądu obciążenia oraz podwyższenie częstotliwości kluczowania pozwalają na zmniejszenie indukcyjności dławików i wielkości transformatorów wykorzystywanych w przetwornicy. Dzięki temu są ograniczane przepięcia występujące podczas przełączania, a tym samym zmniejsza się straty energii. Skutkuje to obniżeniem temperatury, podwyższeniem sprawności energetycznej oraz zmniejszeniem wymiarów gotowego urządzenia.

Aktualnie firma oferuje próbki przeznaczone do testowania i zastosowania w nowo opracowywanych urządzeniach. Nie jest jeszcze znany termin uruchomienia produkcji seryjnej.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów