Energooszczędne odbiorniki z konwersją bezpośrednią

Energooszczędne odbiorniki z konwersją bezpośrednią
Firma CML Microcircuits wprowadza do oferty dwa nowe odbiorniki z bezpośrednią konwersją (DCRx), oznaczone symbolami CMX994A i CMX994E, zawierające wbudowane demodulatory I/Q 100...1000 MHz. Są to układy o małym poborze mocy, oferowane w obudowach VQFN-40.

Mogą znaleźć zastosowanie w transceiverach SDR w torach transmisji danych. Charakteryzują się dużą skalą integracji pozwalającą na wykonanie miniaturowego odbiornika wielkiej częstotliwości, eliminując przy tym konieczność stosowania filtra częstotliwości lustrzanej.

Gotowa aplikacja układu wymaga jedynie niewielu komponentów zewnętrznych. W układach wprowadzono opracowaną przez CML technologię PowerTrade umożliwiającą dynamiczne balansowanie między poborem mocy i parametrami toru, zaleznie od wymagań aplikacji.

Układ CMX994A jest wersją podstawową, mająca obniżony pobór energii, natomiast CMX994E może pracować zarówno w trybie obniżonego poboru energii, jak i podwyższonej jakości (high performance), o dobrej liniowości, zapewniającej podwyższony poziom punktu przecięcia modulacji 3 rzędu (IP3).

Oba układy mogą pracować z modulacją: QAM, 4FSK, GMSK i pi/4-DQPSK. Mają wbudowany generator VCO do aplikacji VHF, wzmacniacz o małym poziomie szumów (LNA) i precyzyjne filtry pasma podstawowego. Zajmują dwukrotnie mniejszą powierzchnię na płytce drukowanej od typowych odbiorników superheterodynowych.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów