Bezczujnikowy sterownik 3-fazowego silnika BLDC

Bezczujnikowy sterownik 3-fazowego silnika BLDC
Firma Microchip Technology oferuje niewymagający stosowania czujników Halla sterownik 3-fazowego silnika BLDC zasilanego napięciem sinusoidalnym 5 VDC. Układ MTD6505 generuje dodatnią połówkę sygnału sinusoidalnego używanego do zasilania poszczególnych uzwojeń silnika. Dzięki temu jest możliwe osiągnięcie maksymalnego momentu obrotowego przy cichej pracy silnika.

Informacja o wzajemnym położeniu wirnika względem stojana jest dostarczana na drodze pomiaru spadku napięcia na wyprowadzeniach poszczególnych uzwojeń (spadek napięcia jest wprost proporcjonalny do wartości strumienia magnetycznego w danym momencie).

Jest to metoda Back-EMF (BEMF). Dzięki jej zastosowaniu możliwe stało się wyeliminowanie z aplikacji czujników Halla. Uzwojenia silnika mogą być dołączone bezpośrednio do wyjść sterujących układu MTD6505, ponieważ zawiera on 3-fazowy mostek.

Dokonując wyboru odpowiedniej wartości zewnętrznego rezystora zyskuje się możliwość współpracy układu MTD6505 z wieloma typami silników, mającymi różne wartości współczynnika BEMF. Możliwie jest kontrolowanie i zmiana kierunku obrotów silnika oraz regulowanie prędkości obrotowej metodą PSM/PWM.

Sterownik MTD6505 ma zintegrowane szereg funkcji dla zachowania i wydłużenia żywotności silnika. Są to m.in.: wbudowane zabezpieczenia przed przeciążeniem, przepięciem, przegrzaniem.

Układ MTD6505 jest oferowany w obudowie DFN10 o wymiarach 3 mm×3 mm. Obszary aplikacji to sterowanie wentylatorami w sprzęcie komputerowym i medycznym oraz silnikami BLDC o małej mocy.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów