Tranzystory MOSFET-N do rozładowywania kondensatorów

Tranzystory MOSFET-N do rozładowywania kondensatorów
Firma Diodes wprowadziła do oferty 30-woltowy tranzystor MOSFET-N typu DMN3027LFG. Jest on przeznaczony do szybkiego, bezpiecznego rozładowywania kondensatorów o dużej pojemności stosowanych na szynach zasilania układów FPGA.

Nowoczesne FPGA stosowane w sprzęcie telekomunikacyjnym, serwerach i centrach danych mają wiele szyn zasilających, które muszą być załączane i wyłączane w określonej kolejności, aby zapewnić bezpieczny start i wyłączenie systemu. Dzięki nowemu tranzystorowi konstruktorzy opracowujący układy zasilania do takich systemów mogą łatwo wykonać sekwencer zasilania.

Tranzystor DMN3027 ma rezystancję RDS(on) wynoszącą 26 mΩ przy napięciu 4,5 V, co jest odpowiednie do rozładowania pojemności 15 mF w czasie poniżej 10 ms. Jednocześnie ta rezystancja nie jest na tyle mała, aby gwałtowny impuls prądowy spowodował problemy z zaburzeniami EMI skutkującymi stresem termicznym lub grożącym potencjalnym uszkodzeniem tranzystorów MOSFET lub banku kondensatorów.

Napięcie występujące na szynie zasilania FPGA wynosi typowo 1 V. Prąd rozładowania jest ograniczany przez rezystancję kanału tranzystora MOS, jak podano w obszarze pracy bezpiecznej SOA na charakterystyce tranzystora. Obszar ten zdefiniowano w temperaturze otoczenia 60°C z minimalnym rozpraszaniem ciepła tj. w warunkach, które typowo występują w większości aplikacji. Parametry tranzystora pozwalają na bezpieczne przewodzenie prądu o natężeniu szczytowym 20 A w czasie ok. 10 ms.

Tranzystor DMN3027LFG jest oferowany w obudowie PowerDI®3333 o małej rezystancji termicznej złącze - wyprowadzenia. Wynosi ona poniżej 10 K/W, co pozwala na rozpraszanie mocy strat do 3 W.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów