Impulsowy regulator napięcia z rodziny ?Module o obciążalności 36 A

Impulsowy regulator napięcia z rodziny ?Module o obciążalności 36 A
Układ LTM4630-1 to kolejny regulator napięcia z rodziny ?Module oferowanej przez firmę Linear Technology. Może dostarczyć do obciążenia prąd o natężeniu do 36 A. W przypadku aplikacji wymagającej większej mocy producent przewidział możliwość równoległego łączenia do 4 układów. Takie połączenie zapewnia sumaryczną wydajność do 144 A.

LTM4630-1 jest przeznaczony do zasilania układów FPGA, ASIC i mikroprocesorów produkowanych w procesie o długości kanału 28 nm i mniejszej, wymagających bardzo dokładnej stabilizacji napięcia zasilającego i szybkiej odpowiedzi na zmiany prądu obciążenia. Jego struktura wewnętrzna obejmuje kontroler oraz niezbędne cewki indukcyjne i tranzystory w obudowie BGA o wymiarach 16 mm×16 mm×5 mm.

Dopuszczalny zakres napięcia wejściowego wynosi 4,5...16 V. Napięcie wyjściowe może być regulowane w zakresie 0,6...1,8 V za pomocą zewnętrznego rezystora. Ponadto jest możliwa praca w trybie dwóch wyjść o wydajności prądowej po 18 A każde. Maksymalny błąd napięcia wyjściowego wynosi - w zależności od wersji układu - ±0,8% lub ±1,5% w całym dopuszczalnym zakresie napięcia wejściowego, prądu obciążenia i temperatury otoczenia.

Użytkownik może optymalizować szybkość odpowiedzi impulsowej regulatora zmniejszając wartość pojemności w obwodzie wyjściowym. Przy minimalnej dopuszczalnej pojemności (5 kondensatorów ceramicznych po 220 µF) maksymalny skok napięcia wyjściowego wynosi ±3% przy skokowej zmianie prądu obciążenia o 25%, napięciu wejściowym 12 V, napięciu wyjściowym 1,2 V i prądzie obciążenia 36 A.

Dla tych parametrów sprawność energetyczna LTM4630-1 wynosi 86%, co odpowiada mocy strat równej 6,5 W. Układ jest w stanie oddawać do obciążenia prąd 36 A w zakresie temperatury otoczenia do +60°C bez wymuszonego obiegu powietrza. Przy wyższej temperaturze dopuszczalny prąd obciążenia zmniejsza się o około 5 A co 10°C.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów