Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Tranzystory MOSFET o UDS=600 V i małej rezystancji RDS(ON)

Tranzystory MOSFET o UDS=600 V i małej rezystancji RDS(ON)
Firma Infineon Technologies AG wprowadza do oferty nową rodzinę tranzystorów MOSFET CoolMOS C7 o napięciu przebicia 600 V, zapewniających 50-procentową redukcję strat przy przełączaniu w porównaniu z tranzystorami z wcześniejszej rodziny CoolMOS CP.

Udało się w nich zmniejszyć iloczyn RDS(ON)*A do zaledwie 1 Ω/mm², co pozwoliło na uzyskanie najmniejszej rezystancji RDS(ON) dla obudowy danego typu i zwiększenie gęstości mocy w aplikacjach docelowych. Zakres aplikacji obejmuje głównie zasilacze impulsowe o dużej mocy stosowane w serwerach, systemach telekomunikacyjnych i przemyśle, w których jest ważne uzyskanie jak największej sprawności przy niskich kosztach materiałowych i serwisowych.

Tranzystory CoolMOS C7 pozwalają na poprawę sprawności energetyczną o 0,3...0,7% dla topologii PFC oraz o 0,1% dla topologii LLC. Posługując się konkretnym przykładem - w zasilaczu serwerowa o mocy 2,5 kW, zastosowanie tranzystorów CoolMOS C7 może obniżyć koszt traconej w nim energii o około 10%.

Ze względu na znacznie mniejszy wymagany ładunek bramki i mniejszą pojemność wyjściową niż w innych podobnych tranzystorach, CoolMOS C7 może pracować nawet z dwukrotnie wyższą częstotliwością przełączania przy praktycznie niezmienionej sprawności, co pozwala na stosowanie mniejszych i tańszych transformatorów i dławików.

Jak podaje Infineon, zwiększenie częstotliwości taktowania z 65 do 130 kHz może obniżyć koszt zakupu podzespołów magnetycznych nawet o 30%. Tranzystory CoolMOS C7 są obecnie oferowane w 4-nóżkowych obudowach TO-220, TO-247 i TO-247, a w najbliższym czasie pojawią się też w wariantach TO-220 FP, DPAK, D2PAK i ThinPAK. Zależnie od typu, ich rezystancja RDS(ON) wynosi od 40 do 180 mΩ.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje styczeń 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów