Szybka ładowarka ogniw Li-Ion

Szybka ładowarka ogniw Li-Ion

Dzięki zastosowaniu technologii MaxCharge najnowszy układ ładowarki akumulatorów bq25892 opracowany przez firmę Texas Instruments pozwala na skrócenie czas ładowania akumulatorów, w które są wyposażone tablety i smartfony nawet o 60% w porównaniu z wcześniejszymi odpowiednikami funkcjonalnymi. Pojedyncze ogniwo już po 30 minutach zostaje naładowane do 80% pojemności nominalnej.

Techologia MaxCharge, skracająca czas i zwiększająca bezpieczeństwo ładowania, polega na przepuszczeniu do układu sterującego (w tym przypadku bq25892) większego napięcia od standardowych 5 V dostępnego w standardzie USB, wynoszącego 7, 9 lub 12 V.

Wymaga to wstępnej negocjacji zgodności z MaxCharge przeprowadzanej pomiędzy zasilaczem i urządzeniem ładowanym. Jest to realizowane na dwa sposoby: za pomocą linii D+/D- między zasilaczem i procesorem aplikacyjnym lub za pomocą linii VBUS między zasilaczem i układem sterującym.

Większe dopuszczalne napięcie wejściowe (dla bq25892 aż 14 V) pozwala na uzyskanie prądu ładowania ogniwa nawet do 5 A. Równocześnie, dzięki bardzo małej rezystancji przewodzenia wewnętrznych tranzystorów MOSFET w układzie sterującym, uzyskuje się dużą sprawność sięgającą np. 91% dla IOUT=3 A i VBUS=9 V, a przez to mniejsze straty energii na ciepło. Temperatura pracy bq25892 wynosi zaledwie +43°C (IOUT=3,5 A), podczas gdy w tradycyjnych układach sterujących może osiągnąć nawet +60°C.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów