Wielokanałowe konwertery indukcyjności na cyfrę

Wielokanałowe konwertery indukcyjności na cyfrę
Firma Texas Instruments wprowadza na rynek pierwsze wielokanałowe konwertery indukcyjności na cyfrę. Nowa oferta obejmuje 4 układy stanowiące rozszerzenie rodziny LDC1614: dwu- i 4-kanałowe o rozdzielczości 12 i 28 bitów.

Połączenie precyzji i wielokanałowej architektury pozwala na realizowanie systemów analizy ruchu i położenia o szerokim zakresie dynamicznym, a równocześnie nieskomplikowanej budowie i niskiej cenie. W odróżnieniu od innych technologii, systemy pomiarowe bazujące na układach LDC mogą współpracować z tanimi cewkami pełniącymi funkcję sensorów, oddalonymi na znaczną odległość od układu scalonego. Najważniejsze parametry układów z rodziny LDC1614:

  • Dokładne dopasowanie kanałów: możliwość wykonywania pomiarów różnicowych i proporcjonalnych pozwala na łatwe kompensowanie wpływu efektów starzenia i czynników środowiskowych.
  • Dużą precyzja pomiaru: rozdzielczość sięgająca 28 bitów pozwala na pomiar różnicy odległości na poziomie poniżej 1 mikrona.
  • Szeroki zakres częstotliwości pracy: dopuszczalny zakres od 1 kHz do 10 MHz pozwala projektantowi na stosowanie wielu typów cewek, w tym również miniaturowych przystosowanych do montażu na płytkach PCB, pozwalających zmniejszyć wymiary i koszt systemu pomiarowego.
  • Mały pobór mocy: układy z rodziny LDC1614, zasilane napięciem 3,3 V pobierają około 6,9 mW mocy w stanie aktywnym i 0,12 mW w trybie shutdown,
  • Duża niezawodność: bezkontaktowa zasada pomiaru zapewnia odporność na zanieczyszczenia nieprzewodzące.

Do oceny możliwości nowych układów z serii LDC1614 firma Texas Instruments poleca zestaw ewaluacyjny LDC1614EVM zrealizowany na mikrokontrolerze MSP430F5528, dostępny w TI store. Ponadto, jest dostępne darmowe środowisko projektowe Webench Inductive Sensing Designer do projektowania cewek oraz projekt referencyjny keypadu 16-przyciskowego (TIDA-00509) zrealizowany na bazie LDC1314 - konwertera 4-kanałowego.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów