Wielokanałowe konwertery indukcyjności na cyfrę

Wielokanałowe konwertery indukcyjności na cyfrę
Firma Texas Instruments wprowadza na rynek pierwsze wielokanałowe konwertery indukcyjności na cyfrę. Nowa oferta obejmuje 4 układy stanowiące rozszerzenie rodziny LDC1614: dwu- i 4-kanałowe o rozdzielczości 12 i 28 bitów.

Połączenie precyzji i wielokanałowej architektury pozwala na realizowanie systemów analizy ruchu i położenia o szerokim zakresie dynamicznym, a równocześnie nieskomplikowanej budowie i niskiej cenie. W odróżnieniu od innych technologii, systemy pomiarowe bazujące na układach LDC mogą współpracować z tanimi cewkami pełniącymi funkcję sensorów, oddalonymi na znaczną odległość od układu scalonego. Najważniejsze parametry układów z rodziny LDC1614:

  • Dokładne dopasowanie kanałów: możliwość wykonywania pomiarów różnicowych i proporcjonalnych pozwala na łatwe kompensowanie wpływu efektów starzenia i czynników środowiskowych.
  • Dużą precyzja pomiaru: rozdzielczość sięgająca 28 bitów pozwala na pomiar różnicy odległości na poziomie poniżej 1 mikrona.
  • Szeroki zakres częstotliwości pracy: dopuszczalny zakres od 1 kHz do 10 MHz pozwala projektantowi na stosowanie wielu typów cewek, w tym również miniaturowych przystosowanych do montażu na płytkach PCB, pozwalających zmniejszyć wymiary i koszt systemu pomiarowego.
  • Mały pobór mocy: układy z rodziny LDC1614, zasilane napięciem 3,3 V pobierają około 6,9 mW mocy w stanie aktywnym i 0,12 mW w trybie shutdown,
  • Duża niezawodność: bezkontaktowa zasada pomiaru zapewnia odporność na zanieczyszczenia nieprzewodzące.

Do oceny możliwości nowych układów z serii LDC1614 firma Texas Instruments poleca zestaw ewaluacyjny LDC1614EVM zrealizowany na mikrokontrolerze MSP430F5528, dostępny w TI store. Ponadto, jest dostępne darmowe środowisko projektowe Webench Inductive Sensing Designer do projektowania cewek oraz projekt referencyjny keypadu 16-przyciskowego (TIDA-00509) zrealizowany na bazie LDC1314 - konwertera 4-kanałowego.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów