RX23T - mikrokontrolery 32-bitowe z FPU do układów napędowych

RX23T - mikrokontrolery 32-bitowe z FPU do układów napędowych
Firma Renesas Electronics opracowała nową grupę tanich, 32-bitowych mikrokontrolerów RX23T z wbudowaną jednostką wspomagającą obliczenia zmiennoprzecinkowe.

Pozwalają one na zredukowanie wielkości kodu wynikowego i czasu projektowania układów napędowych do 30% w porównaniu ze stosowanymi powszechnie tanimi mikroprocesorami stałoprzecinkowymi, wymagającymi jednak tworzenia bardziej złożonego kodu do realizacji obliczeń zmiennoprzecinkowych.

Mikrokontrolery z grupy RX23T charakteryzują się bardzo korzystnym współczynnikiem ceny do osiągów. Ich architektura obejmuje część funkcji mikrokontrolerów z wcześniejszej serii RX62T, typowych dla 3-fazowych układów napędowych. Moc obliczeniowa zapewniana przez rdzeń RXv2 (4,55 CoreMark/MHz) oraz funkcjonalność FPU pozwalają na zachowanie dużej szybkości reakcji wymaganej w systemach czasu rzeczywistego. Pobór prądu ograniczono do zaledwie 450 nA w trybie obniżonego poboru energii, co jest jednym z najlepszych wyników w tej klasie układów. Napięcie zasilania bloku I/O, wynoszące 5 V, podwyższa odporność układu na zaburzenia elektromagnetyczne.

Obecnie w skład rodziny RX23T wchodzą mikrokontrolery oferowane w trzech typach obudów: LFQFP-48, LQFP-52 i LFQFP-64, mające odpowiednio 35, 38 lub 48 uniwersalnych linii I/O. Pracują z częstotliwością taktowania do 40 MHz zasilane napięciem z zakresu 2,7...5,5 V. Zawierają m.in. 3-fazowy układ generujący sygnały sterujące, 12-bitowy, 10-kanałowy przetwornik A/C do pomiaru prądu, 3 komparatory, interfejsy szeregowe SPI oraz I²C, układ korekcji CRC, watchdog oraz zestaw obwodów diagnostycznych do kontroli pracy m.in. przetwornika A/C, pamięci RAM i generatora sygnału zegarowego. Mikrokontrolery RX23T są oferowane w wersjach o dwóch dopuszczalnych zakresach temperatury pracy: -40...+85°C i -40...+105°C.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów