Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

RX23T - mikrokontrolery 32-bitowe z FPU do układów napędowych

RX23T - mikrokontrolery 32-bitowe z FPU do układów napędowych
Firma Renesas Electronics opracowała nową grupę tanich, 32-bitowych mikrokontrolerów RX23T z wbudowaną jednostką wspomagającą obliczenia zmiennoprzecinkowe.

Pozwalają one na zredukowanie wielkości kodu wynikowego i czasu projektowania układów napędowych do 30% w porównaniu ze stosowanymi powszechnie tanimi mikroprocesorami stałoprzecinkowymi, wymagającymi jednak tworzenia bardziej złożonego kodu do realizacji obliczeń zmiennoprzecinkowych.

Mikrokontrolery z grupy RX23T charakteryzują się bardzo korzystnym współczynnikiem ceny do osiągów. Ich architektura obejmuje część funkcji mikrokontrolerów z wcześniejszej serii RX62T, typowych dla 3-fazowych układów napędowych. Moc obliczeniowa zapewniana przez rdzeń RXv2 (4,55 CoreMark/MHz) oraz funkcjonalność FPU pozwalają na zachowanie dużej szybkości reakcji wymaganej w systemach czasu rzeczywistego. Pobór prądu ograniczono do zaledwie 450 nA w trybie obniżonego poboru energii, co jest jednym z najlepszych wyników w tej klasie układów. Napięcie zasilania bloku I/O, wynoszące 5 V, podwyższa odporność układu na zaburzenia elektromagnetyczne.

Obecnie w skład rodziny RX23T wchodzą mikrokontrolery oferowane w trzech typach obudów: LFQFP-48, LQFP-52 i LFQFP-64, mające odpowiednio 35, 38 lub 48 uniwersalnych linii I/O. Pracują z częstotliwością taktowania do 40 MHz zasilane napięciem z zakresu 2,7...5,5 V. Zawierają m.in. 3-fazowy układ generujący sygnały sterujące, 12-bitowy, 10-kanałowy przetwornik A/C do pomiaru prądu, 3 komparatory, interfejsy szeregowe SPI oraz I²C, układ korekcji CRC, watchdog oraz zestaw obwodów diagnostycznych do kontroli pracy m.in. przetwornika A/C, pamięci RAM i generatora sygnału zegarowego. Mikrokontrolery RX23T są oferowane w wersjach o dwóch dopuszczalnych zakresach temperatury pracy: -40...+85°C i -40...+105°C.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów