Miniaturowy, barometryczny czujnik ciśnienia

Miniaturowy, barometryczny czujnik ciśnienia
Układ DPS310 to barometryczny czujnik ciśnienia MEMS opracowany przez Infineon Technologies AG, charakteryzujący się miniaturowymi wymiarami i bardzo małym poborem mocy.

Zapewnia przy tym dużą rozdzielczość odpowiadającą różnicy wysokości równej 5 cm! Może znaleźć zastosowanie w urządzeniach przenośnych do monitorowania pogody, rozpoznawania gestów lub nawigacji wewnątrz pomieszczeń. W odróżnieniu od wielu podobnych, piezoelektrycznych czujników ciśnienia, DPS310 korzysta z technologii pojemnościowej zapewniającej dużą precyzję pomiaru nawet przy szybkich zmianach temperatury otoczenia. Jest to ogromną zaletą, jeśli wziąć pod uwagę warunki występujące wewnątrz urządzeń bateryjnych, gdzie temperatura może szybko wzrosnąć z uwagi na małą przestrzeń i obecność źródeł ciepła.

Układ jest oferowany w obudowie LGA-8 o wymiarach 2,5 mm×2,0 mm×1,0 mm. W stanie aktywnym pobiera prąd o natężeniu 3 µA, natomiast w trybie standby 1 µA. Wbudowana pamięć FIFO przechowuje wyniki ostatnich 32 pomiarów i pozwala na dodatkowe obniżenie poboru mocy, wydłużając czas, przez który host może pozostawać w stanie uśpienia pomiędzy kolejnymi odczytami. Zakres pomiarowy DPS310 rozciąga się od 300 do 1200 hPa, a dopuszczalny zakres temperatury pracy od -40 do +85°C. Do transmisji danych przewidziano interfejs I²C/SPI. Układ zawiera wewnętrzną pamięć współczynników kalibracyjnych do precyzyjnej kompensacji ciśnienia i temperatury.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów