Miniaturowy, barometryczny czujnik ciśnienia

Miniaturowy, barometryczny czujnik ciśnienia
Układ DPS310 to barometryczny czujnik ciśnienia MEMS opracowany przez Infineon Technologies AG, charakteryzujący się miniaturowymi wymiarami i bardzo małym poborem mocy.

Zapewnia przy tym dużą rozdzielczość odpowiadającą różnicy wysokości równej 5 cm! Może znaleźć zastosowanie w urządzeniach przenośnych do monitorowania pogody, rozpoznawania gestów lub nawigacji wewnątrz pomieszczeń. W odróżnieniu od wielu podobnych, piezoelektrycznych czujników ciśnienia, DPS310 korzysta z technologii pojemnościowej zapewniającej dużą precyzję pomiaru nawet przy szybkich zmianach temperatury otoczenia. Jest to ogromną zaletą, jeśli wziąć pod uwagę warunki występujące wewnątrz urządzeń bateryjnych, gdzie temperatura może szybko wzrosnąć z uwagi na małą przestrzeń i obecność źródeł ciepła.

Układ jest oferowany w obudowie LGA-8 o wymiarach 2,5 mm×2,0 mm×1,0 mm. W stanie aktywnym pobiera prąd o natężeniu 3 µA, natomiast w trybie standby 1 µA. Wbudowana pamięć FIFO przechowuje wyniki ostatnich 32 pomiarów i pozwala na dodatkowe obniżenie poboru mocy, wydłużając czas, przez który host może pozostawać w stanie uśpienia pomiędzy kolejnymi odczytami. Zakres pomiarowy DPS310 rozciąga się od 300 do 1200 hPa, a dopuszczalny zakres temperatury pracy od -40 do +85°C. Do transmisji danych przewidziano interfejs I²C/SPI. Układ zawiera wewnętrzną pamięć współczynników kalibracyjnych do precyzyjnej kompensacji ciśnienia i temperatury.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów