8-kanałowy nadajnik ultradźwiękowy STHV800

8-kanałowy nadajnik ultradźwiękowy STHV800
Nowy 8-kanałowy nadajnik impulsowy STHV800 zaprezentowany przez firmę STMicroelectronics ułatwia projektowanie przemysłowych i medycznych testerów ultradźwiękowych.

Jest to układ o dużej skali integracji, produkowany w technologii SOI-BCD61 umożliwiającej łączenie niskonapięciowej struktury CMOS z precyzyjnymi obwodami analogowymi i stopniem mocy. Jest szybkim, wysokonapięciowym generatorem impulsów z 8 niezależnymi kanałami, z których każdy zawiera zespół obwodów sterujących, translatory poziomów logicznych, wysokonapięciowe sterowniki bramek tranzystorów MOSFET, diody blokujące oraz p- i n-kanałowe wyjściowe tranzystory MOSFET dużej mocy.

Każdy z kanałów zawiera 2 stopnie wyjściowe: impulsowy (PW) i ciągły (CW) oraz przełącznik torów Tx/Rx. Poza dużym stopniem integracji do zalet STHV800 należy też możliwość generowania krótkich i symetrycznych impulsów wyjściowych, pozwalających na uzyskanie ostrego obrazu bez potrzeby stosowania złożonych i kosztownych algorytmów DSP. Oznacza to mniejszą liczbę komponentów i mniejszą powierzchnię płytki drukowanej, a w konsekwencji mniejsze wymiary i niższą cenę produktu końcowego.

Układ STHV800 może znaleźć zastosowanie w sonarach, radarach, aparaturze do nieniszczących badań materiałowych, analizatorach medycznych i innych aplikacjach wymagających pobudzania przetworników piezoelektrycznych. Pracuje w zakresie napięć wejściowych od 1,5 do 3,6 V.

Jest w stanie generować impulsy o napięciu do 90 V i czasie trwania już od 10 ns, zapewniając wydajność prądową 2 A. Jego jitter jest mniejszy od 10 ps, a poziom drugiej harmonicznej nie przekracza -40 dB. Układ nie wymaga stosowania zewnętrznych kondensatorów referencyjnych. Jest produkowany w obudowie LGA o wymiarach 8 mm×8 mm.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów