Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Energooszczędne mikrokontrolery do aplikacji współpracujących z czujnikami

Energooszczędne mikrokontrolery do aplikacji współpracujących z czujnikami
Do oferty firmy Renesas trafiła nowa grupa mikrokontrolerów RL78/I1D zaprojektowanych do aplikacji współpracujących z czujnikami. Mogą one znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest mały pobór mocy oraz zestaw funkcji analogowych umożliwiających komunikację z czujnikami np. dymu, gazu, ruchu czy wibracji stosowanymi w instalacjach budynkowych i w przemyśle.

Wbudowane w nowe układy kontrolery DTC (data transfer controller) i ELC (event link controller) mogą być wykorzystane do aktywowania sensorów i wzmacniaczy operacyjnych oraz przesyłania wyników konwersji A/C. Układ DOC (data operation circuit) porównuje otrzymane wyniki pomiarów z przetwornika A/C i porównuje je z wartościami progowymi oceniając, czy wymagana jest aktywacja jednostki CPU. Ten innowacyjny tryb pracy snooze przebiega całkowicie bez interwencji CPU i pozwala zredukować pobór mocy mikrokontrolera o około 30% przy współpracy np. z czujkami przeciwpożarowymi czy detektorami gazu.

Drugą ważną zaletą jest dynamiczne przełączanie pomiędzy trybami low-power i high-speed, odpowiednio do statusu systemu. W trybie low-power przy napięciu zasilającym z zakresu 1,8...3,6 V i częstotliwości taktowania 1 MHz, pobór prądu wynosi typowo 124 µA, znacznie mniej niż w układach konkurencyjnych. Ponadto, czas wybudzenia z tego trybu zajmuje nie więcej niż 4 µs przy aktywnym wewnętrznym zegarze 4 MHz (medium-speed), co dodatkowo obniża ogólny pobór mocy systemu.

Aby zredukować ogólny koszt realizacji i zapewnić bardziej zwartą konstrukcję urządzeń, w strukturze wewnętrznej nowych mikrokontrolerów zintegrowano zespół bloków analogowych obejmujący w maksymalnej konfiguracji 4 wzmacniacze operacyjne, 17 kanałów przetwornika A/C i 2 komparatory analogowe. Wraz z innymi blokami analogowymi stanowią one komplet obwodów wystarczających do współpracy z zewnętrznymi czujnikami.

Rodzina RL78/I1D obejmuje 13 typów mikrokontrolerów oferowanych w obudowach mających od 20 do 48 wyprowadzeń oraz wyposażonych w 8, 16 lub 32 kB pamięci Flash. Ich masowa produkcja już się rozpoczęła i ma docelowo osiągnąć 400 tys. sztuk miesięcznie pod koniec 2015 roku.

Wbudowane w nowe układy kontrolery DTC (data transfer controller) i ELC (event link controller) mogą być wykorzystane do aktywowania sensorów i wzmacniaczy operacyjnych oraz przesyłania wyników konwersji A/C. Układ DOC (data operation circuit) porównuje otrzymane wyniki pomiarów z przetwornika A/C i porównuje je z wartościami progowymi oceniając, czy wymagana jest aktywacja jednostki CPU. Ten innowacyjny tryb pracy snooze przebiega całkowicie bez interwencji CPU i pozwala zredukować pobór mocy mikrokontrolera o około 30% przy współpracy np. z czujkami przeciwpożarowymi czy detektorami gazu. Drugą ważną zaletą jest dynamiczne przełączanie pomiędzy trybami low-power i high-speed, odpowiednio do statusu systemu. W trybie low-power przy napięciu zasilającym z zakresu 1,8...3,6 V i częstotliwości taktowania 1 MHz, pobór prądu wynosi typowo 124 µA, znacznie mniej niż w układach konkurencyjnych. Ponadto, czas wybudzenia z tego trybu zajmuje nie więcej niż 4 µs przy aktywnym wewnętrznym zegarze 4 MHz (medium-speed), co dodatkowo obniża ogólny pobór mocy systemu. Aby zredukować ogólny koszt realizacji i zapewnić bardziej zwartą konstrukcję urządzeń, w strukturze wewnętrznej nowych mikrokontrolerów zintegrowano zespół bloków analogowych obejmujący w maksymalnej konfiguracji 4 wzmacniacze operacyjne, 17 kanałów przetwornika A/C i 2 komparatory analogowe. Wraz z innymi blokami analogowymi stanowią one komplet obwodów wystarczających do współpracy z zewnętrznymi czujnikami.

Rodzina RL78/I1D obejmuje 13 typów mikrokontrolerów oferowanych w obudowach mających od 20 do 48 wyprowadzeń oraz wyposażonych w 8, 16 lub 32 kB pamięci Flash. Ich masowa produkcja już się rozpoczęła i ma docelowo osiągnąć 400 tys. sztuk miesięcznie pod koniec 2015 roku.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów