Energooszczędne mikrokontrolery do aplikacji współpracujących z czujnikami

Energooszczędne mikrokontrolery do aplikacji współpracujących z czujnikami
Do oferty firmy Renesas trafiła nowa grupa mikrokontrolerów RL78/I1D zaprojektowanych do aplikacji współpracujących z czujnikami. Mogą one znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest mały pobór mocy oraz zestaw funkcji analogowych umożliwiających komunikację z czujnikami np. dymu, gazu, ruchu czy wibracji stosowanymi w instalacjach budynkowych i w przemyśle.

Wbudowane w nowe układy kontrolery DTC (data transfer controller) i ELC (event link controller) mogą być wykorzystane do aktywowania sensorów i wzmacniaczy operacyjnych oraz przesyłania wyników konwersji A/C. Układ DOC (data operation circuit) porównuje otrzymane wyniki pomiarów z przetwornika A/C i porównuje je z wartościami progowymi oceniając, czy wymagana jest aktywacja jednostki CPU. Ten innowacyjny tryb pracy snooze przebiega całkowicie bez interwencji CPU i pozwala zredukować pobór mocy mikrokontrolera o około 30% przy współpracy np. z czujkami przeciwpożarowymi czy detektorami gazu.

Drugą ważną zaletą jest dynamiczne przełączanie pomiędzy trybami low-power i high-speed, odpowiednio do statusu systemu. W trybie low-power przy napięciu zasilającym z zakresu 1,8...3,6 V i częstotliwości taktowania 1 MHz, pobór prądu wynosi typowo 124 µA, znacznie mniej niż w układach konkurencyjnych. Ponadto, czas wybudzenia z tego trybu zajmuje nie więcej niż 4 µs przy aktywnym wewnętrznym zegarze 4 MHz (medium-speed), co dodatkowo obniża ogólny pobór mocy systemu.

Aby zredukować ogólny koszt realizacji i zapewnić bardziej zwartą konstrukcję urządzeń, w strukturze wewnętrznej nowych mikrokontrolerów zintegrowano zespół bloków analogowych obejmujący w maksymalnej konfiguracji 4 wzmacniacze operacyjne, 17 kanałów przetwornika A/C i 2 komparatory analogowe. Wraz z innymi blokami analogowymi stanowią one komplet obwodów wystarczających do współpracy z zewnętrznymi czujnikami.

Rodzina RL78/I1D obejmuje 13 typów mikrokontrolerów oferowanych w obudowach mających od 20 do 48 wyprowadzeń oraz wyposażonych w 8, 16 lub 32 kB pamięci Flash. Ich masowa produkcja już się rozpoczęła i ma docelowo osiągnąć 400 tys. sztuk miesięcznie pod koniec 2015 roku.

Wbudowane w nowe układy kontrolery DTC (data transfer controller) i ELC (event link controller) mogą być wykorzystane do aktywowania sensorów i wzmacniaczy operacyjnych oraz przesyłania wyników konwersji A/C. Układ DOC (data operation circuit) porównuje otrzymane wyniki pomiarów z przetwornika A/C i porównuje je z wartościami progowymi oceniając, czy wymagana jest aktywacja jednostki CPU. Ten innowacyjny tryb pracy snooze przebiega całkowicie bez interwencji CPU i pozwala zredukować pobór mocy mikrokontrolera o około 30% przy współpracy np. z czujkami przeciwpożarowymi czy detektorami gazu. Drugą ważną zaletą jest dynamiczne przełączanie pomiędzy trybami low-power i high-speed, odpowiednio do statusu systemu. W trybie low-power przy napięciu zasilającym z zakresu 1,8...3,6 V i częstotliwości taktowania 1 MHz, pobór prądu wynosi typowo 124 µA, znacznie mniej niż w układach konkurencyjnych. Ponadto, czas wybudzenia z tego trybu zajmuje nie więcej niż 4 µs przy aktywnym wewnętrznym zegarze 4 MHz (medium-speed), co dodatkowo obniża ogólny pobór mocy systemu. Aby zredukować ogólny koszt realizacji i zapewnić bardziej zwartą konstrukcję urządzeń, w strukturze wewnętrznej nowych mikrokontrolerów zintegrowano zespół bloków analogowych obejmujący w maksymalnej konfiguracji 4 wzmacniacze operacyjne, 17 kanałów przetwornika A/C i 2 komparatory analogowe. Wraz z innymi blokami analogowymi stanowią one komplet obwodów wystarczających do współpracy z zewnętrznymi czujnikami.

Rodzina RL78/I1D obejmuje 13 typów mikrokontrolerów oferowanych w obudowach mających od 20 do 48 wyprowadzeń oraz wyposażonych w 8, 16 lub 32 kB pamięci Flash. Ich masowa produkcja już się rozpoczęła i ma docelowo osiągnąć 400 tys. sztuk miesięcznie pod koniec 2015 roku.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów