Sterowniki zasilaczy impulsowych SSR o dużej skali integracji

Sterowniki zasilaczy impulsowych SSR o dużej skali integracji
Firma Power Integrations opracowała rodzinę rewolucyjnych sterowników InnoSwitch do zasilaczy impulsowych, wyróżniającą się na tle innych tego typu układów przede wszystkim bardzo dużym stopniem integracji.

Układy te korzystają z nowej technologii komunikacyjnej FluxLink pozwalającej na bezpieczne przesyłanie danych między obwodem pierwotnym i wtórnym przez barierę izolacyjną, bez konieczności stosowania wolnych, zawodnych i drogich sprzęgaczy optycznych.

Technologia FluxLink pozwala z jednej strony na wyeliminowanie sprzęgacza optycznego, a z drugiej na uniknięcie kompromisów wynikających ze stosowania architektury PSR (primary side regulated), a więc mniejszej dokładności i sprawności czy też powolnej odpowiedzi na zmiany obciążenia. Sterowniki InnoSwitch, bazujące na architekturze SSR (secondary side regulated) są mniej czułe na tolerancje zewnętrznych elementów pasywnych, co w dużym stopniu zwiększa uzysk produkcyjny i zmniejsza sumaryczny koszt realizacji zasilacza.

Schemat zasilacza sieciowego 5 V/2 A zrealizowanego na bazie sterownika InnoSwitch-CH

Architektura wewnętrzna sterownika InnoSwitch obejmuje kontroler stopnia pierwotnego i tranzystor FET, kontroler stopnia wtórnego oraz obwód sprzężenia zwrotnego. Układy te pozwalają realizować zasilacze o mocy do 25 W zgodne z międzynarodowymi standardami w zakresie sprawności i poboru mocy w stanie spoczynkowym, zapewniające precyzyjną kontrolę napięcia i prądu wyjściowego oraz korzystające z minimum elementów zewnętrznych, których liczba jest porównywalna z zasilaczami PSR w przypadku realizacji ładowarek o prądzie wyjściowym do 5 A.

Zapewniają dokładność stabilizacji prądu i napięcia wynoszącą odpowiednio ±5% i ±3% oraz małe wyjściowe napięcie zaburzeń. Pobór mocy w stanie spoczynkowym nie przekracza 10 mW, co zapewnia zgodność z nowymi amerykańskimi i europejskimi wymogami w zakresie sprawności, mającymi wejść w życie w lutym 2016: European Union Code of Conduct (CoC) Version 5, Tier 2 oraz US Department of Energy standards (DoE 6).

Pierwsze sterowniki z nowej oferty, oznaczone symbolem InnoSwitch-CH są zoptymalizowane do zastosowań w ładowarkach. Producent udostępnia zestaw referencyjny RDR-420 ładowarki 5 V/2 A dla portu USB.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów