Mikrokontrolery RZ/T1 do wymagających aplikacji przemysłowych

Mikrokontrolery RZ/T1 do wymagających aplikacji przemysłowych

Renesas Electronics wprowadza do oferty rodzinę specjalizowanych mikroprocesorów czasu rzeczywistego RZ/T1 z rdzeniem ARM Cortex-R4F taktowanym przebiegiem o częstotliwości do 600 MHz oraz akcelerator komunikacyjny R-IN wspomagający sterowanie w czasie rzeczywistym i obsługę sieci przemysłowych.

Układy z nowej rodziny są polecane do zastosowań w serwonapędach, falownikach i innych urządzeniach przemysłowych wymagających szybkiego modułu sterującego pracującego w czasie rzeczywistym. Typowe mikroprocesory o dużej częstotliwości taktowania rdzenia (MPU) z pamięcią Cache nie nadają się do systemów kontroli w czasie rzeczywistym ze względu na mało przewidywalne funkcjonowanie tej pamięci.

Z kolei, wydajność mikrokontrolerów (MCU) z wbudowaną pamięcią Flash, promowanych do zastosowań w systemach czasu rzeczywistego, często nie jest w stanie sprostać stale rosnącym wymoganiom systemów sterowania w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, deterministyczne, otwarte standardy sieciowe, takie jak EtherCAT, Ethernet/IP czy PROFINET, coraz częściej stosowane we wszelkiego typu aplikacjach przemysłowych, wymagają najczęściej zastosowania oddzielnego układu ASIC ze specjalizowanymi blokami komunikacyjnymi, co zwiększa koszt realizacji systemu i powierzchnię płytki drukowanej.

Nowe mikrokontrolery z rodziny RZ/T1 bazują na rdzeniu ARM Cortex-R4F taktowanym zegarem do 600 MHz i dwóch bloków pamięci TCM (tightly coupled memory) dołączonej bezpośrednio do CPU (512 kB dla kodu i 32 kB dla danych), co eliminuje konieczność korzystania z pamięci Cache. Bloki TCM wspierają wykonywanie krytycznych procedur, np. obsługi przerwań i zadań czasu rzeczywistego, zapewniając bardzo krótki czas reakcji bez opóźnienia CAS latency.

Ponadto, układy z rodziny RZ/T1 zawierają blok R-IN obejmujący akcelerator czasu rzeczywistego (HW-RTOS) i akcelerator ethernetowy, zapewniający obsługę różnych standardów komunikacyjnych, w tym EtherCAT. R-IN zawiera własną jednostkę CPU taktowaną zegarem 150 MHz, ma zaimplementowane sprzętowo funkcje systemów operacyjnych czasu rzeczywistego oraz obsługuje komunikację i nadzoruje bloki peryferyjne, zwiększając efektywność na poziomie systemowym.

Obsługuje różne standardy przemysłowego Ethernetu, takie jak EtherCAT, Ethernet/IP i PROFINET. Pod względem wbudowanych funkcji peryferyjnych, rodzina RZ/T1 jest zbliżona do mikrokontrolerów Renesas RX i SH. Dodatkowo, zaimplementowano tu funkcje związane z bezpieczeństwem i niezawodnością, np. zabezpieczenie przed zapisem do rejestrów, detektor zatrzymania oscylatora wejściowego i niezależny watchdog timer.

Renesas planuje wprowadzenie do oferty również wersji wyposażonych w specjalny interfejs do zewnętrznych koderów obsługujący protokół m.in. EnDat 2.2 oraz protokoły wykorzystywane przez czujniki i siłowniki, m.in. BiSS i SSI. Pozwoli to na wyeliminowanie dodatkowych układów FPGA i ASIC. Mikrokontrolery RZ/Ti będą dostępne w wersjach próbnych od stycznia 2015. Rozpoczęcie produkcji masowej zaplanowano na październik 2015.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów