Liniowa ładowarka akumulatorów 1,2 do 60 V/250 mA do współpracy z różnymi rodzajami ogniw

Liniowa ładowarka akumulatorów 1,2 do 60 V/250 mA do współpracy z różnymi rodzajami ogniw
Firma Linear Technology dodaje do oferty liniową ładowarkę akumulatorów LTC4079 przystosowaną do pracy z różnymi rodzajami ogniw, w tym litowo-jonowymi, niklowo-kadmowymi i kwasowymi.

Wykres ładowania akumulatora w trybach CC/CV

Jest to układ pracujący w trybie stałego prądu i stałego napięcia ładowania (CC/CV), który dzięki topologii liniowej nie wymaga współpracy z zewnętrzną cewką. Akceptuje napięcia wejściowe z zakresu od 2,7 do 60 V. Umożliwia programowanie napięcia ładowania w zakresie od 1,2 do 60 V z dokładnością ±0,5% oraz natężenia prądu ładowania w zakresie od 10 do 250 mA.

Zapewnia mały pobór prądu spoczynkowego podczas ładowania (4 µA) i mały prąd upływu akumulatora (<0,01 µA). Jego typowe zastosowania obejmują aplikacje energy-harvesting, doładowywanie akumulatorów podtrzymujących, miniaturowe urządzenia korzystające z baterii thin film itp.

LTC4079 udostępnia funkcję regulacji napięcia wejściowego, której zadaniem jest utrzymanie odpowiednio wysokiego napięcia na linii IN lub odpowiednio dużej różnicy napięć między wejściem IN i akumulatorem przy współpracy ze źródłami o małej wydajności prądowej, np. baterii słonecznej.

Ma to na celu niedopuszczenie do zadziałania zabezpieczenia podnapięciowego oraz może być wykorzystane do zapewnienia współpracy ze słabym źródłem wejściowym w punkcie jego maksymalnego transferu mocy.

Układ ładowania akumulatora kwasowego 12 V współpracujący ze źródłem 24 V AC

W przypadku obniżenia się napięcia wejściowego poniżej ustalonej wartości granicznej, prąd ładowania jest również ograniczany. Taki mechanizm regulacyjny pozwala na dobór prądu ładowania stosownie do zapotrzebowania akumulatora oraz na transfer możliwie największej mocy ze źródła wejściowego.

LTC4079 zawiera układ regulacji termicznej współpracujący z termistorem NTC, umożliwiający ładowanie akumulatora maksymalnym ustalonym prądem bez ryzyka przegrzania. Ładowanie może być zakończone po upływie czasu nastawionego w timerze bezpieczeństwa lub po 10-krotnym zmniejszeniu się natężenia prądu ładowania (C/10) w trybie CV. Inne wbudowane funkcje to detektor uszkodzenia akumulatora, wyjście CHRG do sygnalizacji statusu oraz auto recharge, automatycznie włączająca ładowanie po spadku napięcia VBAT poniżej 97,6% wartości nominalnej.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów