Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Najmniejsze przetworniki A/C SAR

Najmniejsze przetworniki A/C SAR
Do oferty firmy Texas Instruments trafiła rodzina miniaturowych przetworników A/C SAR produkowanych w wersjach 12-, 14- i 16-bitowych. Są one przeznaczone do zastosowania w czujnikach przemysłowych i oferowane w obudowach QFN (3 mm×3 mm) i TSSOP (6,4 mm×5 mm). Oprócz małych wymiarów charakteryzują się też bardzo małym poborem mocy.

Z nowej oferty wyróżnia się przetwornik ADS7042 produkowany w obudowie o powierzchni 1,5 mm×1,5 mm, mniejszej o blisko połowę niż u konkurencji. Jest to przetwornik 12-bitowy, pobierający moc 690 mW przy maksymalnej szybkości próbkowania wynoszącej 1 MSps. Pozwala na skalowanie poboru mocy wraz z szybkością próbkowania; przy 1 kSps pobór mocy zmniejsza się do mniej niż 1 mW, co pozwala na zastosowanie przetwornika np. w aplikacjach energy harvesting. Ze względu na małe wymiary układ może też znaleźć zastosowanie w przenośnym sprzęcie medycznym i fitness, smartfonach i innym. Do osiągnięcia szybkości próbkowania 1 MSps wystarczy mu przebieg taktujący o częstotliwości 16 MHz, co pozwala na współpracę z mikroprocesorami o małej mocy obliczeniowej.

Rodzina ADS8354 obejmuje 2-kanałowe przetworniki A/C SAR o rozdzielczości 14 i 16 bitów. Charakteryzują się one szybkością próbkowania wynoszącą od 600 kSps do 2 MSps, brakiem opóźnień i dwoma niezależnymi źródłami napięcia referencyjnego, pozwalającymi na pracę obu kanałów z różnymi napięciami FS. Zawierają wejście asymetryczne lub różnicowe.

Producent oferuje dla przetworników nowej rodziny kilka wersji zestawów demonstracyjnych obejmujących moduł ewaluacyjny, moduł interfejsowy do PC, kartę pamięci microSD, kabel USB i oprogramowanie. Za pomocą dołączonego graficznego interfejsu użytkownika można szybko ocenić parametry przetwornika pod kątem możliwości zastosowania w konkretnym urządzeniu docelowym. Dla wszystkich przetworników z nowej oferty dostępne są modele SPICE i IBIS.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów