Najmniejsze przetworniki A/C SAR

Najmniejsze przetworniki A/C SAR
Do oferty firmy Texas Instruments trafiła rodzina miniaturowych przetworników A/C SAR produkowanych w wersjach 12-, 14- i 16-bitowych. Są one przeznaczone do zastosowania w czujnikach przemysłowych i oferowane w obudowach QFN (3 mm×3 mm) i TSSOP (6,4 mm×5 mm). Oprócz małych wymiarów charakteryzują się też bardzo małym poborem mocy.

Z nowej oferty wyróżnia się przetwornik ADS7042 produkowany w obudowie o powierzchni 1,5 mm×1,5 mm, mniejszej o blisko połowę niż u konkurencji. Jest to przetwornik 12-bitowy, pobierający moc 690 mW przy maksymalnej szybkości próbkowania wynoszącej 1 MSps. Pozwala na skalowanie poboru mocy wraz z szybkością próbkowania; przy 1 kSps pobór mocy zmniejsza się do mniej niż 1 mW, co pozwala na zastosowanie przetwornika np. w aplikacjach energy harvesting. Ze względu na małe wymiary układ może też znaleźć zastosowanie w przenośnym sprzęcie medycznym i fitness, smartfonach i innym. Do osiągnięcia szybkości próbkowania 1 MSps wystarczy mu przebieg taktujący o częstotliwości 16 MHz, co pozwala na współpracę z mikroprocesorami o małej mocy obliczeniowej.

Rodzina ADS8354 obejmuje 2-kanałowe przetworniki A/C SAR o rozdzielczości 14 i 16 bitów. Charakteryzują się one szybkością próbkowania wynoszącą od 600 kSps do 2 MSps, brakiem opóźnień i dwoma niezależnymi źródłami napięcia referencyjnego, pozwalającymi na pracę obu kanałów z różnymi napięciami FS. Zawierają wejście asymetryczne lub różnicowe.

Producent oferuje dla przetworników nowej rodziny kilka wersji zestawów demonstracyjnych obejmujących moduł ewaluacyjny, moduł interfejsowy do PC, kartę pamięci microSD, kabel USB i oprogramowanie. Za pomocą dołączonego graficznego interfejsu użytkownika można szybko ocenić parametry przetwornika pod kątem możliwości zastosowania w konkretnym urządzeniu docelowym. Dla wszystkich przetworników z nowej oferty dostępne są modele SPICE i IBIS.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów