Fundusze unijne dla przedsiębiorców trudniejsze do zdobycia

Fundusze unijne dla przedsiębiorców trudniejsze do zdobycia
Duże i małe przedsiębiorstwa wypatrują kolejnych szans na wsparcie z nowych funduszy unijnych. Ale zdobycie pieniędzy będzie trudniejsze, a wysokość wsparcia mniejsza niż do tej pory.

Szefowie firm, starając się o wsparcie z funduszy unijnych, będą musieli udowodnić, że unijna pomoc rzeczywiście jest im potrzebna. To wymyślony przez Brukselę tzw. efekt zachęty. Teraz tylko duzi przedsiębiorcy muszą udowadniać, że bez unijnego wsparcia nie mogą prowadzić inwestycji. W rozpoczętej właśnie perspektywie będą to robiły też małe i średnie firmy.

Firmy nie dostaną już pieniędzy na każdy projekt, ale tylko na wybrane działania, np. większość z wartego blisko 10 mld euro programu operacyjnego "Inteligentny rozwój" trafi tylko do tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić badania, dopracowywać kupione technologie albo wypuszczać na rynek nowe produkty.

Unijna pomoc będzie często przybierać formę instrumentów zwrotnych, np. pożyczek, gwarancji kredytowych. Niektóre instrumenty, np. kredyt technologiczny, mają być tylko dla mniejszych firm. Zmienią się także zasady dotyczące pomocy publicznej. Przedsiębiorcy, realizując inwestycję z unijnymi pieniędzmi, będą musieli wyłożyć więcej z własnej kieszeni.

Jeszcze dziś UE może dołożyć dużemu przedsiębiorcy nawet do 40-50% kosztów inwestycji, a małemu i średniemu odpowiednio o 20 i 10% więcej. Od lipca to przedsiębiorcy będą wykładać więcej. Np. dużej firmie ze ściany wschodniej Bruksela wciąż dorzuci do 50% kosztów, ale tej z Małopolski - tylko 35%, a przedsiębiorcy z Dolnego Śląska - jedynie 25% kosztów inwestycji. Małe i średnie firmy będą w nieco lepszej sytuacji i dostaną o 10-20% więcej niż duzi. Jedyna dobra wiadomość to taka, że pieniędzy będzie dużo. Na najbliższe siedem lat dla firm przeznaczono min. 15 mld euro.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów