Rynek półprzewodników wzrośnie w tym roku o 7%

Rynek półprzewodników wzrośnie w tym roku o 7%
Sprzedaż półprzewodników na świecie zwiększy się w tym roku o 6,9% do wartości 320 mld dol., głównie za sprawą wzrostu popularności smartfonów i innych przenośnych urządzeń komputerowych, prognozuje firma analityczna International Data Corp. (IDC).

Według analityków rynek półprzewodników wzrośnie o kolejne 2,9% w 2014 r., osiągając pułap 329 mld dol., a średni wzrost rynku w latach 2012 - 2017 wyniesie 4,2%, sięgając na koniec tego okresu 366 mld dol. Zrównoważonemu rozwojowi rynku półprzewodników może jednak w tym roku zagrozić szereg czynników, a wśród nich niepewność makroekonomiczna na świecie, kryzys zadłużenia i recesja strefy euro, spowolnienie w Chinach, recesja w Japonii oraz cięcia budżetowe w USA, poinformowało IDC.

Poza dobrą sytuacją segmentu półprzewodników przeznaczonych do przenośnych urządzeń internetowych, na koniunkturę pozytywnie wpłynie silny wzrost na rynku pamięci, w tym wyższe średnie ceny układów DRAM i NAND, natomiast negatywnie wciąż malejący popyt na komputery osobiste, przewiduje IDC.

Ten ostatni jest kompensowany tym, że klienci coraz częściej sięgają po tablety. Zapotrzebowanie na bardzo nowoczesne smartfony, w tym między innymi większą prędkość przetwarzania i dodatkowe funkcje, utrzyma się w krajach zachodnich, natomiast w coraz większym stopniu dostawy półprzewodników napędzać będzie popyt na smartfony z niższej półki w krajach rozwijających się.

Zdaniem analityków IDC, w ciągu najbliższych pięciu lat infrastruktura komunikacyjna w segmentach biznesowym, centrów obliczeniowych, sieci dostawców usług będzie w znacznym stopniu modernizowana, tak aby nadążać za olbrzymim wzrostem ilości danych i informacji, jakie wymagają bardziej sprawnego i bezpiecznego zarządzania.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów