Rynek półprzewodników wzrośnie w tym roku o 7%

Rynek półprzewodników wzrośnie w tym roku o 7%
Sprzedaż półprzewodników na świecie zwiększy się w tym roku o 6,9% do wartości 320 mld dol., głównie za sprawą wzrostu popularności smartfonów i innych przenośnych urządzeń komputerowych, prognozuje firma analityczna International Data Corp. (IDC).

Według analityków rynek półprzewodników wzrośnie o kolejne 2,9% w 2014 r., osiągając pułap 329 mld dol., a średni wzrost rynku w latach 2012 - 2017 wyniesie 4,2%, sięgając na koniec tego okresu 366 mld dol. Zrównoważonemu rozwojowi rynku półprzewodników może jednak w tym roku zagrozić szereg czynników, a wśród nich niepewność makroekonomiczna na świecie, kryzys zadłużenia i recesja strefy euro, spowolnienie w Chinach, recesja w Japonii oraz cięcia budżetowe w USA, poinformowało IDC.

Poza dobrą sytuacją segmentu półprzewodników przeznaczonych do przenośnych urządzeń internetowych, na koniunkturę pozytywnie wpłynie silny wzrost na rynku pamięci, w tym wyższe średnie ceny układów DRAM i NAND, natomiast negatywnie wciąż malejący popyt na komputery osobiste, przewiduje IDC.

Ten ostatni jest kompensowany tym, że klienci coraz częściej sięgają po tablety. Zapotrzebowanie na bardzo nowoczesne smartfony, w tym między innymi większą prędkość przetwarzania i dodatkowe funkcje, utrzyma się w krajach zachodnich, natomiast w coraz większym stopniu dostawy półprzewodników napędzać będzie popyt na smartfony z niższej półki w krajach rozwijających się.

Zdaniem analityków IDC, w ciągu najbliższych pięciu lat infrastruktura komunikacyjna w segmentach biznesowym, centrów obliczeniowych, sieci dostawców usług będzie w znacznym stopniu modernizowana, tak aby nadążać za olbrzymim wzrostem ilości danych i informacji, jakie wymagają bardziej sprawnego i bezpiecznego zarządzania.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów