Time-ek - sterownik czasowy

Time-ek - sterownik czasowy
W okresie wakacyjnym, gdy wyjeżdżamy na kilka dni lub nawet tygodni, pojawiają się problemy: co z podlewaniem kwiatów czy karmieniem rybek? Często też obawy czy mieszkanie, w którym nic się nie dzieje przez kilka dni nie stanie się celem włamywaczy. Prezentowany układ to sterownik czasowy działający w cyklu tygodniowym programowany z dokładnością do 1 s.

Time-ek – sterownik czasowy W okresie wakacyjnym, gdy wyjeżdżamy na kilka dni lub nawet tygodni, pojawiają się problemy: co z podlewaniem kwiatów czy karmieniem rybek? Często też obawy czy mieszkanie, w którym nic się nie dzieje przez kilka dni nie stanie się celem włamywaczy. Prezentowany układ to sterownik czasowy działający w cyklu tygodniowym programowany z dokładnością do 1 s.

Rekomendacje: sterownik nadaje się do kontrolowania podlewania kwiatów lub karmika, symulowania obecności domowników lub włączania ogrzewania itp.

Urządzenie zbudowano na bazie mikrokontrolera ATmega8 z dołączonym wyświetlaczem 2×16 i przyciskami. Jako zegar czasu rzeczywistego zastosowano układ scalony typu PCF8563. Komunikacja z układem odbywa się za pośrednictwem interfejsu I²C.

Informacja o aktualnej godzinie i dniu tygodnia jest pobierana tylko w trakcie włączania sterownika, a potem czas odmierza już sam procesor. Aby odliczanie było precyzyjne, wewnętrzny licznik procesora TIMER2 pracuje asynchronicznie i jest taktowany przebiegiem o częstotliwości 32,768 kHz dostarczanym przez generator wbudowany w RTC.

Rezystor, którym doprowadzany jest sygnał taktujący z zegara do procesora ma dużą rezystancję (1 MΩ), dzięki czemu nie zakłóca i nie blokuje zegara przy braku zasilania.

Sterownik został przystosowany do zasilania napięciem przemiennym (bezpośrednio z transformatora) lub stałym (z gotowego zasilacza). Transformator powinien mieć napięcie ok 9 V AC i powinien być dołączony do CON7, natomiast zasilacz o napięciu ok 12VDC dołączamy do CON6.

Obsługa urządzenia jest łatwa i intuicyjna. Interfejs użytkownika składa się z wyświetlacza i czterech przycisków:

  • ESC (wyjście do głównego okna), OK (potwierdzenie),
  • >/+ (przejście do następnego elementu lub zwiększenie wartości elementu),
  • </- (przejście do poprzedniego elementu lub zmniejszenie wartości elementu).

Więcej czytaj w Elektronice Praktycznej 10/2013

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów