Time-ek - sterownik czasowy

Time-ek - sterownik czasowy
W okresie wakacyjnym, gdy wyjeżdżamy na kilka dni lub nawet tygodni, pojawiają się problemy: co z podlewaniem kwiatów czy karmieniem rybek? Często też obawy czy mieszkanie, w którym nic się nie dzieje przez kilka dni nie stanie się celem włamywaczy. Prezentowany układ to sterownik czasowy działający w cyklu tygodniowym programowany z dokładnością do 1 s.

Time-ek – sterownik czasowy W okresie wakacyjnym, gdy wyjeżdżamy na kilka dni lub nawet tygodni, pojawiają się problemy: co z podlewaniem kwiatów czy karmieniem rybek? Często też obawy czy mieszkanie, w którym nic się nie dzieje przez kilka dni nie stanie się celem włamywaczy. Prezentowany układ to sterownik czasowy działający w cyklu tygodniowym programowany z dokładnością do 1 s.

Rekomendacje: sterownik nadaje się do kontrolowania podlewania kwiatów lub karmika, symulowania obecności domowników lub włączania ogrzewania itp.

Urządzenie zbudowano na bazie mikrokontrolera ATmega8 z dołączonym wyświetlaczem 2×16 i przyciskami. Jako zegar czasu rzeczywistego zastosowano układ scalony typu PCF8563. Komunikacja z układem odbywa się za pośrednictwem interfejsu I²C.

Informacja o aktualnej godzinie i dniu tygodnia jest pobierana tylko w trakcie włączania sterownika, a potem czas odmierza już sam procesor. Aby odliczanie było precyzyjne, wewnętrzny licznik procesora TIMER2 pracuje asynchronicznie i jest taktowany przebiegiem o częstotliwości 32,768 kHz dostarczanym przez generator wbudowany w RTC.

Rezystor, którym doprowadzany jest sygnał taktujący z zegara do procesora ma dużą rezystancję (1 MΩ), dzięki czemu nie zakłóca i nie blokuje zegara przy braku zasilania.

Sterownik został przystosowany do zasilania napięciem przemiennym (bezpośrednio z transformatora) lub stałym (z gotowego zasilacza). Transformator powinien mieć napięcie ok 9 V AC i powinien być dołączony do CON7, natomiast zasilacz o napięciu ok 12VDC dołączamy do CON6.

Obsługa urządzenia jest łatwa i intuicyjna. Interfejs użytkownika składa się z wyświetlacza i czterech przycisków:

  • ESC (wyjście do głównego okna), OK (potwierdzenie),
  • >/+ (przejście do następnego elementu lub zwiększenie wartości elementu),
  • </- (przejście do poprzedniego elementu lub zmniejszenie wartości elementu).

Więcej czytaj w Elektronice Praktycznej 10/2013

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów