Biurko programisty - jakie powinno być i co powinno się na nim znaleźć?

Biurko programisty - jakie powinno być i co powinno się na nim znaleźć?

Przeciętny programista spędza przy komputerze naprawdę wiele godzin w tygodniu. Z tego powodu wybór biurka i znajdujących się na nim przedmiotów powinien być bardzo dobrze przemyślany. To właśnie od organizacji miejsca pracy i nauki zależą bowiem w dużej mierze komfort, zdrowie i wydajność dewelopera. Sprawdź, jak zorganizować profesjonalne stanowisko pracy dla programisty.

Biurko dla programisty

Podczas poszukiwań idealnego biurka warto skupić się przede wszystkim na ergonomii, której celem jest dostosowanie produktu do potrzeb człowieka. Ergonomiczne meble mają szereg udogodnień, które pozwalają na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Świetnym przykładem są biurka z regulowaną wysokością. Takie modele można dopasować do własnego wzrostu i preferencji dotyczących trybu pracy. W ten sposób optymalne warunki może zapewnić sobie zarówno bardzo niska bądź wysoka osoba, jak i np. fani pracy na stojąco. Ponadto warto dobrze przemyśleć rozmiar blatu, zwłaszcza jeśli mają zmieścić się na nim np. dwa monitory. Wśród przydatnych elementów budowy biurka można wymienić także m.in. otwory przepustowe na kable, uchwyty na kubki czy też wieszaki na słuchawki.

Fotel dla programisty

Nieodłącznym towarzyszem biurek są fotele, na które warto zdecydować się nawet w przypadku preferowania pracy na stojąco. Niekiedy może bowiem być konieczne wykonywanie obowiązków w pozycji siedzącej. Idealny fotel dla programisty powinien oczywiście być ergonomiczny, na co można liczyć w przypadku modeli biurowych i gamingowych z oferty sklepu online Projektu Ergonomia. W praktyce oznacza to obecność różnego rodzaju opcji dotyczących regulacji. Do własnych potrzeb często można dostosować nie tylko wysokość siedziska, ale także kąt odchylenia oparcia, położenie podłokietników czy też pozycję zagłówka.

Niezbędna elektronika

Choć ustawienie na biurku wielu praktycznych gadżetów może być kuszące, to jednocześnie każdy dodatkowy element jest potencjalnym rozpraszaczem. Z tego powodu warto ograniczyć się tylko do niezbędnych produktów. Z całą pewnością na blacie nie może zabraknąć miejsca na monitor. Ciekawym pomysłem na zaoszczędzenie odrobiny przestrzeni może być montaż uchwytu na dwa ekrany. Za alternatywne rozwiązanie można uznać podstawki pod monitor. Ponadto na biurku nie może zabraknąć klawiatury i myszki. Głośniki można natomiast umieścić poza meblem. Jeśli blat jest naprawdę przestronny, to można ustawić na nim drukarkę, zwłaszcza jeśli często korzysta się z tego urządzenia.

Przydatne akcesoria

W otoczeniu biurka programisty powinny pojawić się również akcesoria, które zwiększą komfort pracy. Z oferty Projektu Ergonomia zdecydowanie warto wybrać podnóżek, który zadba o poprawę krążenia krwi, umożliwi masaż stóp i ułatwi utrzymanie prawidłowej pozycji podczas programowania. W przypadku pracy na stojąco dobrym pomysłem może być natomiast mata antyzmęczeniowa, która jest odpowiedzialna za minimalizację obciążeń stawów kolanowych i kręgosłupa.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów