Przewody wykorzystywane w automatyce

Przewody wykorzystywane w automatyce

Automatyka rozwija się z każdym rokiem, obejmując swoim zasięgiem coraz to nowsze dziedziny przemysłu, gospodarki oraz naszego codziennego życia. Obecnie, z rozwiązań automatyki korzystają nie tylko firmy produkcyjne i różnej kategorii przedsiębiorstwa, ale także budynki mieszkalne i publiczne. Wykonanie instalacji z zakresu automatyki wymaga zastosowania specjalnych przewodów, które będą pełnić kluczową rolę w trakcie sterowania pracą wszystkich elementów układu. Poniżej przybliżamy ten temat oraz w telegraficznym skrócie przedstawiamy charakterystykę przewodów stosowanych w automatyce.

Przewody wykorzystywane w automatyce

Przewody i kable to określenia funkcjonujące niczym synonimy, choć istnieje pomiędzy nimi subtelna i istotna różnica. Przewody mogą (choć nie muszą) posiadać izolację wykonaną ze stałych materiałów i są przeznaczone do napięć poniżej poziomu 6 kV, we wnętrzu pomieszczeń. Kable są natomiast wykorzystywane w szerszym zakresie napięć oraz zawsze posiadają izolację zewnętrzną. Tym samym, mogą być stosowane także na świeżym powietrzu, w ziemi lub w wodzie.

Poszczególne dostępne przewody tworzą rozbudowaną grupę, w której znajdują się produkty o różnej specyfikacji. Ważne są między innymi: ilość i grubość żył, ekranowanie (lub jego brak), obecność skrętek, przeznaczenie do rodzaju aplikacji oraz materiały wykorzystane do produkcji żył i otulin. Informacje na ten temat powinny znajdować się na powierzchni przewodu lub na ich opakowaniu. Są one kluczowe w trakcie wykonywania instalacji, jej serwisowania oraz wymiany poszczególnych układów i odcinków na nowe.

Podstawowe i najczęściej wykorzystywane w automatyce kable to produkty zasilająco-sterujące, które doprowadzają do poszczególnych części układu energię oraz pozwalają sterować ich pracą. Mogą być to przewody odpowiedzialne za sterowanie silnikami, serwoprzewody, przewody halogenowe, a także modele wyposażone w dodatkowe, specjalne wzmocnienia (odporne na temperaturę, chemikalia, korozję). Przewody takie znajdziesz w ofercie SPEC KABLE - sklep elektryczny.

Kolory i oznaczenia przewodów do automatyki

Przewody wykorzystywane w automatyce mogą być oznaczone w różny sposób. Wykorzystuje się między innymi izolacje o różnym kolorze, co pomaga w rozróżnianiu poszczególnych przewodów oraz szybkim odnalezieniu tych, które są potrzebne. W przypadku przewodów do prądu stałego podział jest dość skomplikowany i obejmuje kilka kryteriów. W przypadku prądu stałego o potencjale dodatnim stosuje się przewody czerwone, do potencjału ujemnego - niebieskie lub czarne. W przypadku prądu przemiennego wykorzystuje się odcienie: niebieski (neutralny przewód), żółto-zielony (przewód ochronny), brązowy, czerwony, czarny, biały, szary lub fioletowy (przewód fazowy).

Dodatkowo każdy przewód powinien być oznaczony ciągiem liczb i liter, które przedstawiają najważniejsze istotne informacje na temat przydatności i zastosowania danego przewodu. Umieszczane oznaczenia dotyczą między innymi identyfikacji, napięcia znamionowego, materiału (z którego wykonana została warstwa izolacyjna), obecności dodatkowej powłoki, rodzaju żyły, ilości żył, obecności żyły ochronnej, przekroju żyły w milimetrach kwadratowych, a niekiedy także dodatkowych spraw związanych z konstrukcją lub użytkowaniem danego przewodu.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów