Przyszłość technologii VPN

Przyszłość technologii VPN

VPN to technologia, która nieustannie zyskuje na popularności. Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie właśnie takiego rozwiązania w swoich strukturach. Powód? Przede wszystkim, bezpieczeństwo przepływu danych, lepsza przepustowość łączy, anonimowość oraz oszczędność pieniędzy. Szacuje się, że zapotrzebowanie na takie właśnie rozwiązanie drastycznie wzrośnie w ciągu najbliższych lat, bo cyfryzacja życia codziennego i idąca z tym w parze praca zdalna będą z każdym rokiem popularniejsze.

VPN to anonimowość i bezpieczeństwo

Wirtualna prywatna sieć to szereg korzyści zarówno dla przedsiębiorców jak i pracowników. Szyfrowanie danych gwarantuje bezpieczeństwo i minimalizację ryzyka związanego z potencjalnym cyberatakiem. Poufne i wrażliwe informacje biznesowe są więc dobrze zabezpieczone. Sieć pozwala na swobodną komunikację zespołu, który znajduje się nawet na drugim końcu świata - VPN wykorzystuje bowiem infrastrukturę publicznego internetu. W rezultacie, takie rozwiązanie jest jednocześnie sporą oszczędnością finansową.

Aby zagwarantować swoim pracownikom jak najlepsze warunki pracy, a przy tym uchronić swoją firmę przed wykradzeniem ważnych danych, warto w tę technologię zainwestować. Pobierz Surfshark VPN, dzięki któremu zyskasz najlepszą szyfryzację informacji i tym samym ich bezpieczeństwo, a także szereg innych korzyści, które wpłyną bezpośrednio na optymalizację działań biznesowych.

VPN zyskał na znaczeniu także przez pandemię koronawirusa. Od początku 2020 roku popyt na tego typu usługi wzrósł diametralnie. Związane to było z faktem, że mnóstwo firm musiało przejść na zdalny model pracy. Pojawiły się więc obawy o przesyłanie wrażliwych danych pomiędzy pracownikami przez niezabezpieczone sieci. VPN stał się remedium na te problemy. Co więcej, najprawdopodobniej ten trend utrzyma się w przyszłości, a Virtual Private Network stanie się podstawą funkcjonowania biznesów.

Co przyniesie przyszłość dla VPN?

Cóż, nie da się ukryć, że migracja pracowników z biura do tzw. home office, sprawiła, że firmy zostały niejako zmuszone do udostępniania zasobów korporacyjnych na wielu innych zewnętrznych urządzeniach. Tradycyjna sieć VPN bazuje na wytworzeniu wirtualnego zabezpieczonego tunelu pomiędzy siecią korporacji/firmy a urządzeniem pracownika. Na ten moment działa to w oparciu o infrastrukturę publiczną internetu.

W przyszłości VPN ma znacząco ułatwić i rozbudować system przesyłu danych. Ewolucja ma polegać m.in. na lepszej kontroli administracji VPN przez systemy centralne, a także na wykorzystaniu możliwości procesów lokalnych. Sporo mówi się także o tym, że w przyszłości zniknie potrzeba wykorzystania sprzętu do wykonania fizycznego połączenia. Oczywiście, w praktyce wciąż coś będzie wykonywało daną akcję, ale będzie to specjalne urządzenie, potrafiące przesyłać dane z jeszcze większą prędkością.

VPN może też zacząć działać podobnie do produktów typu WAN, gdzie połączenie jest niezależne od sieci fizycznej. Może być to sieć przewodowa, bezprzewodowa, komórkowa itd. VPN pozwoli to wykorzystać i płynnie przełączać się pomiędzy nimi.
Ogromny nacisk zostanie także położony na szyfrowanie i bezpieczną komunikację. Całość ma być zabezpieczona przed nieautoryzowanym dostępem, dzięki czemu VPN zacznie stanowić niejako wirtualną przestrzeń biurową.

Na pewno w tym celu zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja oraz nauka maszynowa. Zwiększy to skuteczność i bezpieczeństwo tej technologii. Ostatecznie jednak rozwój nowych technologii jest tak szybki, że nie wiadomo, co będzie za kilka lat. Niemalże codziennie słyszymy bowiem o kolejnych przełomowych odkryciach, które zauważalnie wpływają na komfort naszego funkcjonowania w prawdziwym i wirtualnym świecie.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje maj 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów