Jak cyfryzacja wpływa na rozwój branży przemysłowej?

Jak cyfryzacja wpływa na rozwój branży przemysłowej?

Przemysł rozwija się bezustannie, a obecnie - przeżywa wręcz kolejną rewolucję przemysłową, tym razem związaną z wszechobecną komputeryzacją i cyfryzacją naszego otoczenia. Jeśli zastanawiasz się, jak wzajemnie przeplatają się IT i przemysł, a także czy rozwój przemysłu dalej będzie podążał w tym kierunku, zapraszamy cię do przeczytania naszych rozważań.

Przemysł 4.0 - nowoczesne pojęcie i nowoczesny przemysł

Lubimy dodawać numery do kolejnych faz w rozwoju naszej społeczności. Nowe modele przedmiotów użytkowych dostają swoje kolejne numery. Nowe rządy i zmieniające się warunki polityczno-gospodarczo-kulturalne także. Nic więc dziwnego, że przemysł również je otrzymuje - a obecnie wszedł w fazę 4.0, odnoszącą się do bardzo szybkiej cyfryzacji wszystkich branż. Co więcej, rewolucja ta działa też w drugą stronę. Rozwinięty przemysł coraz częściej wypuszczana rynek innowacyjne przedmioty użytku codziennego, oparte właśnie na cyfrowych rozwiązaniach.

Nie trzeba szukać daleko przykładów takiej wzajemnej symbiozy. Przemysł 4.0 koncentruje się bowiem na połączeniu człowieka i maszyn, na zacieraniu granic pomiędzy technologiami i ludzkimi zachowaniami. Tak właśnie powstały między innymi inteligentne domy. Łączą one człowieka z urządzeniami w jego otoczeniu, pozwalając mu zarządzać nimi z daleka tak, aby jak najlepiej reagowały na potrzeby. Jednocześnie same systemy mogą uczyć się pewnych ludzkich zachowań i nawyków, co czyni je jeszcze bardziej funkcjonalnymi.

Gdzie tu miejsce dla przemysłu? Oczywiście, musiał on stworzyć właśnie takie urządzenia, kierując się w pierwszej kolejności potrzebami ludzi i ich marzeniami o rewolucji w domu. Co więcej, te same systemy mogą zostać wykorzystane też w różnych branżach, aby jeszcze bardziej usprawnić proces produkcji.

Jeśli zainteresowała cię kwestia tej rewolucji przemysłowej, zachęcamy do poznania artykułu “Przemysł 4.0. Kiedy nadejdzie kolejna rewolucja?”, umieszczonego na stronie industrialy.pl.

Cyfryzacja na każdym kroku

Kolejna kwestia, przy której warto się na chwilę zatrzymać, gdy mówimy o cyfryzacji, to kwestia zarządzania samą firmą i jej zasobami. Cyfryzacja znajduje się tutaj dosłownie na każdym kroku, ponieważ to dzięki niej przetwarzane są informacje i odbywa się wiele procesów decyzyjnych, płacowych czy wykonawczych w przedsiębiorstwach.

Potrzebujesz przykładów? Nie trzeba ich daleko szukać. Wystarczy pomyśleć o wszystkich internetowych systemach zarządzania pracownikami, które coraz częściej wykorzystujemy. Logowanie się do systemu odpowiada wpisowi do księgi pracowników, czas pracy naliczany jest automatycznie, a karty z chipem chronią przed niepowołanymi osobami poszczególne części kompleksu firmowego. Systemy kadr i płac wykorzystują zasoby cyfrowe każdego dnia, a wypłaty odbywają się zazwyczaj online - szybkim przelewem, bez potrzeby czekania na pieniądze do ręki.

Więcej o tym, jakie sfery przemysłu są na co dzień zdominowane przez procesy cyfrowe i praktycznie nie mogą istnieć bez komputerów, przeczytasz na portalu oystem.pl.

Cyfrowy marketing

Pomimo iż przemysł nie zawsze musi wiązać się z agresywnym marketingiem, również i ta sfera nie pozostaje obojętna na wpływ komputeryzacji. Nawet łagodnie reklamujące się przedsiębiorstwo produkcyjne, które utrzymuje wiele klasycznych kontaktów z klientami, coraz częściej korzysta z rozwiązań online. Kontakt z konsumentami i kontrahentami przez e-maile czy messenger wyparł już rozmowy osobiste i telefoniczne, a reklama na portalach społecznościowych, bannerach czy poprzez własną witrynę stała się absolutną koniecznością.

Jak więc widać, cyfryzacja i przemysł są obecnie praktycznie nierozdzielne.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje maj 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów