Jak wybrać lutownicę i stację lutowniczą?

Jak wybrać lutownicę i stację lutowniczą?

Każdy zawód i hobby to zakres podstawowych czynności, które trzeba umieć wykonywać, aby można było realizować trudniejsze zadania i procesy. Przykładów jest wiele. Aby zagrać najprostsze utwory muzyczne na organach, nieodzowna jest podstawowa znajomość dźwięków wydawanych dzięki klawiaturze i dobrze jest znać chociaż kilka akordów. Żeby wymienić koło w samochodzie, trzeba umieć posługiwać się kluczem i dobrać nasadkę o odpowiednim rozmiarze, a do zrozumienia podstaw fizyki ogólnej niezbędne jest przygotowanie matematyczne.

Analogicznie, na dobry start przygody z elektroniką, warto nauczyć się obsługi multimetru oraz koniecznie lutowania - procesu polegającego na łączeniu ze sobą elementów elektronicznych poprzez roztopienie cyny w odpowiednio wysokiej temperaturze. Narzędzia niezbędne podczas wykonywania takiego procesu to lutownica oraz stacja lutownicza. Odpowiednio w odniesieniu do naszych wymagań należy dokonać optymalnego wyboru narzędzia do lutowania. W tym celu szczególnie zapraszamy do przeczytania naszego artykułu początkujących elektroników.

Jeśli posiadasz już lutownicę bądź stację lutowniczą i zastanawiasz się, od czego zacząć naukę lutowania i montażu elektroniki, albo chcesz zgłębić swoją wiedzę i umiejętności w tym zakresie, przeczytaj więcej na blogu Botland!

Niech moc będzie z Wami… i Waszymi lutownicami!

Rycerze Jedi w sadze Star Wars-Gwiezdne Wojny umieli się znakomicie posługiwać mieczami świetlnymi. Choć wyglądało to efektownie, to trzeba mieć na uwadze pewną niedogodność miecza świetlnego - niezbyt się nadaje do lutowania elektroniki. W tym tkwi istotna przewaga lutownicy i stacji lutowniczej nad mieczem świetlnym! Aby prawidłowo wybrać lutownicę do Twoich zadań, zwróć uwagę na moc lutownicy. Moc lutownic i stacji lutowniczych dostępnych na polskim rynku może wynosić od zaledwie kilku do nawet kilkuset watów.

Moc lutownicy określa jej zdolność do dostarczenia na końcówkę lutowniczą (grot) odpowiedniej ilości energii cieplnej niezbędnej do roztopienia spoiwa lutowniczego. Do większości prac w warsztacie elektronicznym polegających na montażu przewlekanym (THT) wystarczy lutownica o mocy 40 W. Należy pamiętać, że jakość lutu zależy nie tylko od mocy lutownicy, ale także od kształtu i czystości grotu oraz składu spoiwa lutowniczego i użytych substancji pomocniczych, np. topnika.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów