Farnell prezentuje rodzinę Arduino Portenta

Farnell prezentuje rodzinę Arduino Portenta

Dystrybutor rozwiązań rozwojowych Farnell, dodał do swojej bogatej oferty komputerów jednopłytkowych moduł Portenta H7, będący najnowszym komponentem rodziny Arduino. Nowy moduł zaprojektowano w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, płynące tak z dużych i małych przedsiębiorstw, jak i od profesjonalnych twórców. Poszukują oni prostego w programowaniu, modułowego sprzętu, który pomógłby w rozwijaniu rozwiązań IoT.

Rodzina Arduino Portenta obejmuje płytki pobierające niewielką ilość mocy i zaprojektowane specjalnie pod kątem aplikacji przemysłowych, sztucznej inteligencji, przetwarzania danych na krawędziach sieci oraz robotyki. Jednocześnie wprowadza nowy, otwarty standard gęstych połączeń, które pozwolą na korzystanie z zaawansowanych peryferii.

Pierwszym członkiem omawianej rodziny jest moduł Arduino Portenta H7. Zawiera wszystko, co potrzebne by rozpocząć prace nad sprzętem na potrzeby IoT, w tym układ scalony do autentykacji kryptograficznej oraz interfejsy komunikacyjne Wi-Fi, Bluetooth Low Energy, LTE i NB-IoT. Płytka nie wymaga pisania dużej ilości kodu, by stworzyć dowolną aplikację, a ponadto ma budowę modułową, dzięki czemu firmy i twórcy mogą opracowywać, badać i przechodzić przez kolejne etapy przygotowywania prototypów bez długotrwałego procesu integracji. Bardzo wartościowa i użyteczna do tworzenia aplikacji IoT jest również platforma Arduino, na którą składają się Arduino IoT cloud, Pro IDE z obsługą chmury i edytor IoT UI. Pomagają one uprościć opracowywanie i wdrażanie własnych produktów połączonych z siecią oraz wprowadzanie ich na rynek.

Dzięki połączeniu dużej wydajności i elastyczności, płytka nadaje się do bardzo wielu aplikacji, w których to właśnie wydajność jest kluczowa. Za przykłady mogą posłużyć najnowocześniejsze maszyny przemysłowe, aparatura laboratoryjna, systemy wizyjne, sterowniki PLC, interfejsy użytkownika, projektowane na potrzeby przemysłu, robotyka, urządzenia kluczowe dla działania przedsiębiorstwa, specjalizowane komputery stacjonarne i szybkie maszyny obliczeniowe.

Na płytce Portenta H7 znalazł się układ z rdzeniami ARM Cortex-M7 i ARM Cortex-M4, taktowanymi zegarami 480 MHz i 240 MHz, zdolny do wykonywania wysokopoziomowego kodu, takiego jak np. obsługa stosów protokołów, uczenie maszynowe czy nawet interpreterów języków programowania – choćby MicroPython czy JavaScript, przy jednoczesnym wykonywaniu zadań niskopoziomowych w czasie rzeczywistym. Moduł jest zgodny ze standardem płytek Arduino MKR, co oznacza, że można użyć wraz z nim dowolnego istniejącego modułu przemysłowych rozszerzeń z serii MKR. Oczywiście jest też w stanie wykonywać kod Arduino, a także napisany w języku Python lub JavaScript. Może pracować w szerokim, przemysłowym zakresie temperatur, tj. –40...+85ºC.

Cechy modułu Portenta H7:

 • procesor STM32H747XI z 32-bitowymi rdzeniami Cortex M7+M4, pobierającymi niewielką ilość mocy,
 • interfejsy komunikacyjne:
  • wbudowane układy do komunikacji bezprzewodowej pozwalają na jednoczesną transmisję z użyciem interfejsu Wi-Fi i Bluetooth. Samo Wi-Fi może pracować w trybie punktu dostępowego jako zwykłe urządzenie lub jednocześnie pełnić obie role. Jest w stanie osiągać transfery na poziomie 65 Mb/s. Interfejs Bluetooth może pracować zgodnie ze standardami Bluetooth Classic i Bluetooth Low Energy,
  • interfejs ethernetowy 10/100 Mb/s,
  • interfejs USB, pracujący w trybie High Speed,
 • pamięć do 64 MB SDRAM i 128 MB QSPI Flash,
 • interfejs Display Port, wyprowadzony na złącze USB-C,
 • szyfrowanie realizowane z użyciem układu NXP SE050C2 Crypto,
 • rodzina modułów Portenta definiuje nowy standard wyprowadzeń poprzez dodanie dwóch 80-pinowych złączy portów GPIO o gęstym rozmieszczeniu kontaktów, ulokowanych na spodzie płytki. Pozwoli to zapewnić dużą skalowalność tworzonych rozwiązań,
 • obsługa kart SD (jedynie poprzez port rozszerzeń),
 • temperatury pracy: –40... +85ºC, za wyjątkiem modułu bezprzewodowego, który pracuje w zakresie temperatur –10...+55ºC.

https://bit.ly/2E5kS7a

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów