Sieci neuronowe coraz „groźniejsze”!

Sieci neuronowe coraz „groźniejsze”!

Jak donoszą źródła, naukowcom z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii, przy współpracy z rosyjską firmą Neurobiotics, udało się stworzyć sieci neuronowe umożliwiające odczytanie tego co człowiek w danej chwili widzi swoimi oczami na podstawie sygnałów EEG pochodzących z mózgu.

Do badań zaangażowano uczestników, którzy oglądali 10-sekundowe fragmenty wideo przez 20 minut. Fragmenty te uprzednio podzielono na pięć kategorii, które następnie identyfikowano na podstawie postaci wspomnianych wcześniej sygnałów. W ten sposób ustalono, które ich postaci odpowiadają którym fragmentom, po czym utworzono zestaw danych obejmujący obydwie rzeczy, w oparciu o który wytrenowano dwie niezależnie działające sieci neuronowe.

Dzięki temu sieci te stały się zdolne do rekonstrukcji tego co widzieli uczestnicy, a nawet zaczęły to czynić z zaskakująco dużą efektywnością. Tym samym pojawiła się możliwość jeszcze lepszej niż dotąd diagnostyki osób niewidomych, ale również obawa, że można już czytać ludzkie myśli. Na razie pomysł nie znalazł jeszcze zastosowania komercyjnego, choć to kwestia czasu, kiedy to się stanie. Badania wciąż trwają. W szczególności pomysł ten wydaje się niewesoły z polskiego punktu widzenia, zwłaszcza z racji tego, że prace prowadzą Rosjanie. Jednak jak dotąd nikt nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów