O dyskietkach parę słów „historycznie”

O dyskietkach parę słów „historycznie”

Tak naprawdę dyskietki to „produkt ewolucji”, który prędzej czy później i tak musiał powstać.

Stworzono je, by pozbyć się używanych wcześniej w komputerach kart dziurkowanych, których nie tylko z czasem przybywało z powodu wzrostu możliwości tych komputerów, ale także coraz trudniej się je obsługiwało przez wzrastającą liczbę (powstawały coraz dłuższe programy możliwe do realizacji dzięki wspomnianym możliwościom), co z kolei zwiększało koszt utrzymania komputerów. Z takim problemem zmierzyła m.in. firma IBM w połowie lat 60-tych, która jako pierwsza powiedziała temu „dość”.

Nie minęły przy tym cztery lata jak opracowała pierwsze 8 calowe dyskietki, które po paru latach zmniejszono do 5,25 cala, by były poręczniejsze w obsłudze, a potem do słynnych 3,5 cala, które stało się możliwe dzięki rozwojowi dedykowanych stacji. Co przy tym ważne, podane wartości to średnice krążków magnetycznych zamkniętych w ich obudowie, a nie wymiary tejże obudowy jak to wiele osób mylnie sądzi. Niemniej wynalazek okazał się trafiony, o czym świadczy jego popularność aż do końca lat 90-tych XX wieku, do których to rozmiary programów, gier itp. nie były tak duże jak dzisiaj, a tym samym nie istniała potrzeba posiadania pojemniejszego nośnika danych, by je przenosić.

Jako ciekawostkę można dodać, że pierwsza z dyskietek w swoich komputerach zaczęła rezygnować firma Apple i to jeszcze w 1998 roku, kiedy wypuściła swojego iMaca G3. Inni nie poszli od razu w jej ślady, bowiem nie od dziś wiadomo, że Apple to ekstrawagancka firma na tle branży. Musiało minąć 10 lat, zanim i reszta postąpiła podobnie, tyle że wskutek malejącego popytu na dyskietki, a nie własnej pomysłowości lub innowacyjności.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów