Bogon (lecz nie Bóg!)

Bogon (lecz nie Bóg!)

Nie bez powodu w powyższym tytule przytoczono nawias - wspomniane bowiem na początku określenie nie ma nic wspólnego z religią i teologią.

Za to ma związek z sieciami teleinformatycznymi, a dokładniej z pakietem IP, który nie powinien znaleźć się w publicznej sieci z powodu adresu źródłowego, który "nie ma prawa" funkcjonować w tej sieci, a który mimo to został przydzielony. Adres ten to zazwyczaj adres prywatny, adres zarezerwowany (tzn. w praktyce niewykorzystywany w sieci publicznej, lub przewidziany pod specjalne zastosowania, zarówno dopuszczalny, jak i niedopuszczalny w sieci publicznej) bądź adres, który choć jest przewidziany dla sieci publicznej, to jednak nie został jeszcze przydzielony jakiemukolwiek urządzeniu przez serwery (tj. został przydzielony z ich pominięciem, bez udziału organizacji IANA zarządzającej adresami IP).

Ponieważ bogony mogą zakłócić działanie sieci, są w praktyce filtrowane, choć nie wszyscy dostawcy usług robią to na bieżąco - a to błąd, gdyż w pula właściwych, choć nieprzydzielonych adresów IP, podlega ciągłym zmianom! Niemniej samo określenie pochodzi od łac. bogus - zmyślony, fałszywy, od którego jednak nasz polski "Bóg" nie pochodzi! (stąd wspomniany w tytule nawias).

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów