Adres strony internetowej to nie URL głupcze!

Adres strony internetowej to nie URL głupcze!

To w rzeczywistości URI (Uniform Resource Name), czyli pełna informacja o zasobie, do której strona ta się zalicza, o strukturze takiej jak na rysunku.

Innymi słowy, URL to element składowy tej informacji, w dodatku wskazujący tylko na miejsce tego zasobu. Zgodnie ze strukturą, URI = URL + URN, przy czym ostatnie to Uniform Resource Name czyli identyfikator nazwy zasobu, mówiący o tym jak się ten zasób nazywa (w tym wypadku strona). W szczególnym przypadku, URI = URL, tzn. URN jest zawarty w URL. Ma to miejsce np.: gdy jest ładowana strona główna zamiast podstron wskazywanych przez dodatkowe nazwy „wykraczające” poza URL.

Jednak to nadal URI, choć tożsame z URL. Tożsamość ta miała zresztą sens tylko w początkach istnienia stron internetowych, kiedy to, poza brakiem lub prostą grafiką, nie posiadały one podstron, przez co nie istniała potrzeba wyróżniania ich nazw w adresie. Dopiero parę lat później, wraz z rozwojem internetu, sytuacja się zmieniła i URN zaczął „wychodzić” poza URL.

Niemniej przez ten czas ludzie zdążyli się przyzwyczaić do wcześniejszego określenia i było już za późno, by to zmienić. Stąd adres strony internetowej to wciąż URL, choć niepoprawnie, i wynika to z nawyku, który jak wiadomo trudno zmienić. W każdym razie poprawnie adres strony internetowej to URI i to jego, a nie URL nie zapomnij podać następnym razem w przeglądarce, zwłaszcza gdy chcesz wejść na określoną podstronę.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów