Grubość podwodnych kabli światłowodowych

Grubość podwodnych kabli światłowodowych

Grubość podwodnych kabli światłowodowych Wydawałoby się, że im większa głębokość wody tym większa średnica kabla światłowodowego. Jednak w praktyce jest odwrotnie. Dlaczego?

Otóż ekonomia, a dokładniej nacisk na jak największą minimalizację kosztów wytworzenia takiego kabla. Krótko mówiąc przyjmuje się, że na dużych głębokościach nie występują czynniki, obiekty, organizmy itp., które mogłyby spowodować uszkodzenie, bądź inaczej: prawdopodobieństwo uszkodzenia w wyniku ich oddziaływania jest znikome (obecna jest tylko woda).

Skoro tak, to grubsza osłona kabla nie jest potrzebna i można zaoszczędzić pieniądze. Z kolei dla mniejszych głębokości ryzyko to jest większe, przez co osłona ta jest wymagana. Oczywiście można tu zarzucić ignorancję z powodu łodzi podwodnych, które mogą przerwać kabel w ramach sabotażu lub odwetu.

Jednak paradoksalnie nie ma to znaczenia, ponieważ obecnie jest na tyle dużo kabli światłowodowych pod wodą, że przerwanie jednego nie powoduje znaczących zakłóceń w komunikacji, ponieważ „ruch” jest wówczas przekierowywany na inne - tak naprawdę należałoby uszkodzić przynajmniej kilkanaście, aby uzyskać zauważalny efekt. Ale i to jest mało prawdopodobne, jako że współcześnie mało któremu państwu zależy na świadomej, globalnej destabilizacji systemów telekomunikacji - chyba, że będzie to już kolejna wojna światowa...

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów