„Bratni” interes komputerowy (ale polski!)

„Bratni” interes komputerowy (ale polski!)

Na wstępie należy dodać, że nie chodzi o czasy komunistyczne czy jakiekolwiek wymiany z nieistniejącym już Związkiem Radzieckim – zwykle bowiem to pod takim pojęciem rozumie się występujące na początku tytułu słowo.

Tym razem chodzi o jego dosłowniejsze znaczenie, w sensie braci Buczkowskich (fotografia): Wojciecha (po lewej) i Krzysztofa (po prawej), założycieli firmy „Komputronik” (tej, która ma wiele salonów w Polsce z charakterystycznym logiem z gwiazdkami). Jej założenia dokonali we wrześniu 1996 roku w Grunwaldzie, i zrobili to, by zarobić pieniądze na studia na prywatnej uczelni, kiedy mieli nieco ponad 20 lat.

W zasadzie zaczynali jak wiele amerykańskich firm, czyli od przysłowiowego garażu, którym w ich przypadku była… sypialnia babci o powierzchni 4 metrów kwadratowych, darowana im przez ojca. Tam zaczęli składać i naprawiać komputery, za które rzecz jasna winszowali sobie pieniądze. Praca nie była łatwa, bowiem była łączona ze studiami. Niemniej opłaciła się – w ciągu pierwszego roku zdołali zarobić kilkanaście tysięcy złotych, a po kolejnym roku dorobili się własnego biura (co prawda wynajmowanego, ale jednak!).

Słowem trafili na popyt, dla którego nie istniała w tamtym czasie konkurencja – i to właśnie dzięki takiemu szczęściu, że wstrzelili się jako pierwsi w lukę na rynku (coś nie do powtórzenia dzisiaj) dorobili się pieniędzy, mając obecnie 230 salonów sprzedaży. Można rzec, że mieli nosa do interesów – i nie ma w tym słowa przesady, jako że tak właśnie w kapitalizmie działają prawdziwe rekiny biznesu, a oni zrobili właśnie to co te rekiny, nawet jeśli ich pierwotną motywacją było tylko zarobienie pieniędzy na studia.

Dla wyjaśnienia: nie są to synowie aktora Zbigniewa Buczkowskiego – zbieżność nazwisk przypadkowa! Niemniej mamy czym się naprawdę szczycić i doceńmy tych braci za wkład w rozwój polskiego biznesu, a przy okazji gospodarki, szczególnie, że pokazali, że pewne rzeczy da się jednak zrobić, a marzenia się spełniają!

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów