Woda w żarówce LED – czy to możliwe?

Woda w żarówce LED – czy to możliwe?

Można zapytać „co ma wspólnego meteorologia z oświetleniem?” Otóż wbrew pozorom dużo! Dowodem są żarówki LED, które odznaczają się ciekawym problemem, tzn. skraplaniem się wody wewnątrz ich baniek.

O co tutaj chodzi? Otóż o szczelność baniek, a właściwie pewien jej brak, który jest jednak celowy. Dlaczego? Ponieważ inaczej niż w zwykłych żarówkach, szczelność ta nie jest warunkiem koniecznym do działania żarówek LED, tzn. mogłoby w ogóle ich nie być, a i tak zawarte w nich diody będą świecić! Skoro tak, to po co robić coś szczelnego, jeśli to nic nie zmieni, a jedynie zwiększy koszt produkcji?

Tym samym taka bańka pełni rolę jedynie estetyczną, dekoracyjną, jako podstawowa, choć nienajlepsza ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Przez wspomnianą nieszczelność przedostaje się wilgoć. Ale nie sama jej obecność powoduje skraplanie się w niej wody – musi bowiem jeszcze obniżyć się temperatura bańki. Gdy to się stanie, zawarta wewnątrz bańki para wodna ulega wysyceniu.

Oczywiście wysycenie następuje przy kontakcie z bańką, co można zaobserwować po obecności charakterystycznej na niej mgiełki. Wystarczy, by proces ten trwał przez dłuższy czas i można uzyskać pokaźną ilość wody. Takie powstawanie z kolei to punkt rosy, czyli wartość temperatury, poniżej której następuje wspomniane wysycenie. To właśnie jest słowo klucz wyjaśniające postawione na początku pytanie, które wcale nie jest takie głupie! Jest nawet przydatne, bowiem już wiadomo, by uważać z używaniem żarówek LED na zewnątrz bądź w nieogrzewanych, wilgotnych pomieszczeniach.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów