Kształt komórki sektorowej GSM

Kształt komórki sektorowej GSM

Zapewne niektóry z Was zastanawiali się dlaczego kształt komórek telefonii GSM to sześciokąty, a nie np. koła bądź inne wieloboki. I jeśli do teraz nie znaleźliście na to odpowiedzi, to spójrzcie na rysunek.

Jak się okazuje, chodzi o dobór takiego kształtu, by nie następowało nachodzenie na siebie komórek, które sąsiadują ze sobą. Dla koła warunek ten nie jest spełniony, dlatego jej kształt nie jest z nim związany. Dla trójkąta z kolei już jest, ale pojawia się inny problem, a mianowicie: przydałoby się pokryć nim jak największą powierzchnię koła. Dla wspomnianej figury jest to marny pomysł, podobnie jak dla kwadratu.

Natomiast dla sześciokąta nie, choć można dalej próbować zwiększyć pokrycie przez zwiększenie boków. Jednak wtedy pokrycie to już wzrasta nieznacznie, a ponadto trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty oprzyrządowania pojedynczej stacji bazowej, która tworzy komórkę. Chodzi o liczbę sektorów równą liczbie wspomnianych boków – czy wyobrażacie sobie montaż większej liczby anten jedynie po to, by zwiększyć pokrycie powierzchni koła, co się nie przełoży czy to na większy zasięg stacji czy uzyskanie połączeń o lepszych parametrach, a tym samym na realne korzyści? Z pewnością nie.

Skoro tak, to zostaje pozostać przy sześciokącie jako kompromisie między liczbą boków (sektorów), a kosztami sprzętu stacji bazowej i korzyściami płynącymi z tych kosztów, które powinny się jeszcze jak najszybciej zwrócić – a jak to ma nastąpić, jeżeli sektorów jest sporo, a przez to anten? Podobne myślenie obowiązuje dla reszty standardów telefonii komórkowej i związanych z nimi generacji.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów