Elektrycznego ekspresu do kawy początki

Elektrycznego ekspresu do kawy początki

Wbrew pozorom elektryczny ekspres do kawy to młody wynalazek – pierwszy powstał bowiem dopiero w 1954 roku. Był to zachodnioniemiecki Wigomat (fotografia) stworzony przez Gottloba Widmanna i od jego nazwiska wywodzi się nazwa urządzenia.

Jak się okazuje, jest to urządzenie inne od współczesnych – nie tylko nie korzysta z popularnych dziś kapsułek, ale także jego zasada działania jest maksymalnie prosta. Do lewego górnego zbiornika należy nalać wody, natomiast do prawego górnego należy włożyć filtr papierowy, nasypać do niego kawy i włączyć ekspres. Gdy następuje podgrzanie wody to powstająca para ucieka nie przez otwór do wylewania wody, a przez rurkę zanurzoną w zbiorniku. Jednak też nie jako gaz, a rozpuszczone w wodzie bąbelki wypychające ją w stronę drugiego zbiornika. Wypychanie to następuje kropla po kropli i trwa póki nie zostanie opróżniona cała woda.

Zazwyczaj trwa to parę minut. Wypychana woda przesącza się przez kawę i filtr, przez co powstaje napar bez fusów, który skapuje, również kropla po kropli, do ustawionego pod zbiornikiem dzbanka. Koniec przyrządzania następuje w momencie, gdy kończy się wspomniane skapywanie. By ponownie skorzystać z ekspresu należy wypłukać dzbanek i prawy górny zbiornik, włożyć nowy filtr papierowy i nasypać nowej porcji kawy, oraz nalać nowej porcji wody do lewego górnego zbiornika.

Tym samym jest to proste urządzenie będące tak naprawdę zmodyfikowanym podgrzewaczem, i to w tym znaczeniu jest elektryczne. Co więcej, trzeba nieco zaczekać nim kawa będzie gotowa – jednak w chwili powstania urządzenia nie było to tak aż ważne, jako że lata 50-te były zdecydowanie spokojniejsze i nie było pośpiechu jak dziś. Kto wie nawet czy za jakiś czas nie wróci moda na owe wolne tempo, a tym samym opisany ekspres wróci do łask. Taki elektryczny ekspress można jeszcze nabyć, lecz nie w sklepach, a od osób prywatnych na portalach internetowych (głównie niemieckojęzycznych). Ceny są zróżnicowane: od 10 do nawet 300 euro (około 40...1200 zł).

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów