Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Elektrycznego ekspresu do kawy początki

Elektrycznego ekspresu do kawy początki

Wbrew pozorom elektryczny ekspres do kawy to młody wynalazek – pierwszy powstał bowiem dopiero w 1954 roku. Był to zachodnioniemiecki Wigomat (fotografia) stworzony przez Gottloba Widmanna i od jego nazwiska wywodzi się nazwa urządzenia.

Jak się okazuje, jest to urządzenie inne od współczesnych – nie tylko nie korzysta z popularnych dziś kapsułek, ale także jego zasada działania jest maksymalnie prosta. Do lewego górnego zbiornika należy nalać wody, natomiast do prawego górnego należy włożyć filtr papierowy, nasypać do niego kawy i włączyć ekspres. Gdy następuje podgrzanie wody to powstająca para ucieka nie przez otwór do wylewania wody, a przez rurkę zanurzoną w zbiorniku. Jednak też nie jako gaz, a rozpuszczone w wodzie bąbelki wypychające ją w stronę drugiego zbiornika. Wypychanie to następuje kropla po kropli i trwa póki nie zostanie opróżniona cała woda.

Zazwyczaj trwa to parę minut. Wypychana woda przesącza się przez kawę i filtr, przez co powstaje napar bez fusów, który skapuje, również kropla po kropli, do ustawionego pod zbiornikiem dzbanka. Koniec przyrządzania następuje w momencie, gdy kończy się wspomniane skapywanie. By ponownie skorzystać z ekspresu należy wypłukać dzbanek i prawy górny zbiornik, włożyć nowy filtr papierowy i nasypać nowej porcji kawy, oraz nalać nowej porcji wody do lewego górnego zbiornika.

Tym samym jest to proste urządzenie będące tak naprawdę zmodyfikowanym podgrzewaczem, i to w tym znaczeniu jest elektryczne. Co więcej, trzeba nieco zaczekać nim kawa będzie gotowa – jednak w chwili powstania urządzenia nie było to tak aż ważne, jako że lata 50-te były zdecydowanie spokojniejsze i nie było pośpiechu jak dziś. Kto wie nawet czy za jakiś czas nie wróci moda na owe wolne tempo, a tym samym opisany ekspres wróci do łask. Taki elektryczny ekspress można jeszcze nabyć, lecz nie w sklepach, a od osób prywatnych na portalach internetowych (głównie niemieckojęzycznych). Ceny są zróżnicowane: od 10 do nawet 300 euro (około 40...1200 zł).

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje styczeń 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów