„Lepka” taśma magnetyczna

„Lepka” taśma magnetyczna

„Lepka” taśma magnetyczna Któż do dziś nie posiada nagrań zawartych na kasetach i szpulach z taśmami magnetycznymi, zarówno audio, jak i video, na których zarejestrowano wiele istotnych wydarzeń z życia (wesela, chrzciny, bale itp.). Chcielibyśmy oglądać je na starość oraz pokazywać potomnym w przyszłości, w szczególności te, które zarejestrowano bardzo dawno temu. Należy wykonać digitalizację tych nagrań, jeśli nie chcemy ich utracić na

zawsze.

Nie chodzi o wzrost poziomów szumów czy zwiększenie mechanicznego zużycia taśm. Chodzi o tzw. syndrom lepkiej taśmy (ang. Sticky-Shed Syndrome (SSS) lub Soft Binder Syndrome (SBS)) polegający na odklejaniu się warstwy magnetycznej, przenoszącej informację, od jej podłoża. Warstwa ta może odchodzić kawałkami, ale też w skrajnym przypadku w całości (jak na fotografii).

Dotyczy to tylko taśm z lat 70-tych i 80-tych, natomiast późniejszych już nie. Dlaczego? Ponieważ zastosowano w nich spoiwo łączące tlenki żelaza z podłożem na bazie poliuretanu jako składnika dominującego. Nie przewidziano, że będzie mocno pochłaniał wilgoć i ulegał przez to hydrolizie sprawiającej, że staje się kleisty. Wtedy ma tendencję do przyczepiania się czy to do głowicy odtwarzacza, czy to do jego części ruchomych, czy to do innej powierzchni. Dlaczego to spoiwo było używane? Ponieważ chodziło o „polepszenie osiągów” tanim kosztem, a zwłaszcza o uzyskanie gładszych powierzchni taśmy i zwiększenie wytrzymałości mechanicznej warstwy magnetycznej, by taką taśmę można było więcej razy odtwarzać, przewijać itd. Miała to być innowacja wypierająca inne dotychczas stosowane polimery, w tym poliwinylowe, które dawały gorsze rezultaty oraz były droższe. Ponadto nie spodziewano się aż takiej skali problemu obserwowanego od połowy lat 70-tych. Zapewne producenci domyślali się, że będzie pewna nasiąkliwość taśmy, ale nie spodziewali się, że będzie tak duża.

Na początku lat 90-tych zmieniono skład spoiwa, w którym albo już nie występuje poliuretan, albo jest tylko jednym z mniejszościowych składników, dzięki czemu opisany problem już nie występuje i obecnie zdarzają się wyłącznie pojedyncze przypadki na kilka lat związane z wadami na etapie produkcji. Jednak kto wie czy za pewien czas nie wyjdzie inny, równie chemiczny problem z późniejszymi taśmami. Dlatego już dziś zarchiwizuj nagrania z taśm, póki nie jest za późno – taśma wcale nie taka trwała!

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów