Polacy zbudują najszybszy superkomputer w Europie

Polacy zbudują najszybszy superkomputer w Europie
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie razem z europejskimi partnerami zbudują superkomputer. Będzie on jednym z najszybszych superkomputerów na świecie. Całkowity koszt budowy maszyny wyniesie ponad 207 mln euro. Dzięki tej inwestycji europejscy naukowcy i przedsiębiorcy uzyskają narzędzie, do którego obecnie dostęp mają jedynie światowi liderzy w segmencie obliczeń wielkiej skali.

Superkomputer będzie składać się z części akceleracyjnej, opartej o graficzne procesory GPU ogólnego przeznaczenia, klasycznej, która będzie zrealizowana na tradycyjnych procesorach CPU oraz analizującej dane.
Maszyna EuroHPC będzie dysponować mocą obliczeniową bliską 200 Petaflopów oraz zasobami pamięci masowej o pojemności 60 Petabajtów, w tym szybkimi układami flash o transferze ponad 1TB/s. Oznacza to, że moc obliczeniowa nowego superkomputera będzie ok. 10 razy większa od szwajcarskiego Piz Daint – obecnie najszybszej maszyny europejskiej.
Europejskie przedsięwzięcie zapewni możliwość prowadzenia znacznie bardziej zaawansowanych badań. Przyczyni się do osiągnięcia przełomów naukowych w zakresie medycyny, chemii i fizyki, a także prognozowania zmian klimatycznych.
Obecnie polscy naukowcy korzystają z dostępnych superkomputerów do badania sztucznych liści grafenowych odtwarzających proces fotosyntezy oraz opracowywania leków i symulacji cząstek elementarnych.
Prace nad konstrukcją superkomputera będą realizowane w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC Joint Undertaking).
Wspólnie z siedmioma krajami Polska wchodzi w skład konsorcjum LUMI (Large Unified Modern Infrastructure). Przedeksaskalowy komputer Polska opracuje razem z Finlandią, Belgią, Czechami, Danią, Norwegią, Szwecją i Szwajcarią. Zostanie on zainstalowany w fińskim centrum danych w Kajaani w 2020 roku.
źródło: naukawpolsce.pap.pl

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów