Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Polacy zbudują najszybszy superkomputer w Europie

Polacy zbudują najszybszy superkomputer w Europie
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie razem z europejskimi partnerami zbudują superkomputer. Będzie on jednym z najszybszych superkomputerów na świecie. Całkowity koszt budowy maszyny wyniesie ponad 207 mln euro. Dzięki tej inwestycji europejscy naukowcy i przedsiębiorcy uzyskają narzędzie, do którego obecnie dostęp mają jedynie światowi liderzy w segmencie obliczeń wielkiej skali.

Superkomputer będzie składać się z części akceleracyjnej, opartej o graficzne procesory GPU ogólnego przeznaczenia, klasycznej, która będzie zrealizowana na tradycyjnych procesorach CPU oraz analizującej dane.
Maszyna EuroHPC będzie dysponować mocą obliczeniową bliską 200 Petaflopów oraz zasobami pamięci masowej o pojemności 60 Petabajtów, w tym szybkimi układami flash o transferze ponad 1TB/s. Oznacza to, że moc obliczeniowa nowego superkomputera będzie ok. 10 razy większa od szwajcarskiego Piz Daint – obecnie najszybszej maszyny europejskiej.
Europejskie przedsięwzięcie zapewni możliwość prowadzenia znacznie bardziej zaawansowanych badań. Przyczyni się do osiągnięcia przełomów naukowych w zakresie medycyny, chemii i fizyki, a także prognozowania zmian klimatycznych.
Obecnie polscy naukowcy korzystają z dostępnych superkomputerów do badania sztucznych liści grafenowych odtwarzających proces fotosyntezy oraz opracowywania leków i symulacji cząstek elementarnych.
Prace nad konstrukcją superkomputera będą realizowane w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC Joint Undertaking).
Wspólnie z siedmioma krajami Polska wchodzi w skład konsorcjum LUMI (Large Unified Modern Infrastructure). Przedeksaskalowy komputer Polska opracuje razem z Finlandią, Belgią, Czechami, Danią, Norwegią, Szwecją i Szwajcarią. Zostanie on zainstalowany w fińskim centrum danych w Kajaani w 2020 roku.
źródło: naukawpolsce.pap.pl

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów