Prace badawczo-rozwojowe nad obliczeniami kwantowymi IBM rozpoczął już w 1996 r. W roku 2016 uruchomił 5-kubitowy komputer kwantowy. Podczas CES 2019 firma zaprezentowała pierwszy na świecie system 20-kubitowy, nazwany IBM Q System One. Według zapewnień Norishige Morimoto, IBM wkrótce uruchomi 58-kubitowe komputery kwantowe. Zdaniem prezesa, pod względem wydajności obliczeniowej istniejące komputery kwantowe wciąż nie są w stanie dorównać obecnym superkomputerom opartym na architekturach tradycyjnych, a zatem przed wdrożeniem 58-kubitowych nie będą nadawać się do komercjalizacji.
Jest to zgodne z oczekiwaniami większości badaczy, którzy twierdzą, że pierwsze urządzenia zdolne do doprowadzenia do tzw. "supremacji kwantowej" nad zwykłymi komputerami będą wymagały wydajności na poziomie co najmniej 50 kubitów.
Komputery kwantowe nie są w żaden sposób mobilne. By uniknąć zakłóceń pracy muszą być bowiem instalowane w odizolowanym środowisku o temperaturze -273°C. W rzeczywistych aplikacjach powinny być zatem łączone z współczesnymi superkomputerami.
Projekty rozwojowe, mające na celu zaznaczenie swojej obecności w dziedzinie komputerów kwantowych, oprócz IBM-a intensywnie realizuje wiele innych wiodących firm technologicznych, takich jak Google, Microsoft, NEC, Fujitsu czy Alibaba.
DigiTimes