IBM rozpocznie komercjalizację komputerów kwantowych w ciągu 3-5 lat

IBM rozpocznie komercjalizację komputerów kwantowych w ciągu 3-5 lat
Według Norishige Morimoto, dyrektora IBM Research w Tokio i globalnego wiceprezesa IBM, w ciągu najbliższych 3-5 lat firma IBM zamierza skomercjalizować swoje komputery kwantowe. To właśnie w ciągu tego czasu mają one przewyższyć istniejące superkomputery pod względem możliwości obliczeniowych w niektórych zastosowaniach. Norishige Morimoto przedstawił tę wizję podczas sesji otwierającej IBM think Summit Taipei, która odbyła się 22 maja.

Prace badawczo-rozwojowe nad obliczeniami kwantowymi IBM rozpoczął już w 1996 r. W roku 2016 uruchomił 5-kubitowy komputer kwantowy. Podczas CES 2019 firma zaprezentowała pierwszy na świecie system 20-kubitowy, nazwany IBM Q System One. Według zapewnień Norishige Morimoto, IBM wkrótce uruchomi 58-kubitowe komputery kwantowe. Zdaniem prezesa, pod względem wydajności obliczeniowej istniejące komputery kwantowe wciąż nie są w stanie dorównać obecnym superkomputerom opartym na architekturach tradycyjnych, a zatem przed wdrożeniem 58-kubitowych nie będą nadawać się do komercjalizacji.

Jest to zgodne z oczekiwaniami większości badaczy, którzy twierdzą, że pierwsze urządzenia zdolne do doprowadzenia do tzw. "supremacji kwantowej" nad zwykłymi komputerami będą wymagały wydajności na poziomie co najmniej 50 kubitów.

Komputery kwantowe nie są w żaden sposób mobilne. By uniknąć zakłóceń pracy muszą być bowiem instalowane w odizolowanym środowisku o temperaturze -273°C. W rzeczywistych aplikacjach powinny być zatem łączone z współczesnymi superkomputerami.

Projekty rozwojowe, mające na celu zaznaczenie swojej obecności w dziedzinie komputerów kwantowych, oprócz IBM-a intensywnie realizuje wiele innych wiodących firm technologicznych, takich jak Google, Microsoft, NEC, Fujitsu czy Alibaba.

DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów