Najpopularniejsze aplikacje inteligentnego oświetlenia ulicznego, to (w kolejności priorytetów): zdalne obsługiwanie profili ściemniania w oparciu o zmiany sezonowe, obsługa zmian czasu lub wydarzeń okolicznościowych i imprez masowych, zindywidualizowany pomiar zużycia energii w celu dokładnego naliczania opłat, zarządzanie instalacjami w celu poprawy planowania konserwacji, a także obsługa oświetlenia adaptacyjnego, opartego na czujnikach.
W ujęciu regionalnym w 2018 r. liderem w zakresie inteligentnego oświetlenia ulic stała się Ameryka Północna, odpowiadając za 31% globalnej bazy instalacyjnej, następna jest Europa, a dalej region Azji i Pacyfiku.
Do roku 2026 to region Azji i Pacyfiku będzie miał największą bazę inteligentnych latarni ulicznych, obejmując ponad jedną trzecią globalnych instalacji. Wynik ten zostanie osiągnięty dzięki Chinom i Indiom, które nie tylko mają ambitne programy modernizacji lamp ulicznych LED, ale także budują lokalne zakłady produkcji komponentów LED, by obniżyć koszty takich lamp.
DigiTimes