Technovation Forum 2019 - nietypowa konferencja dla specjalistów R&D

Technovation Forum 2019 - nietypowa konferencja dla specjalistów R&D
W dniach od 6 do 7 marca odbyła się we Wrocławiu konferencja Technovation Forum, przeznaczona dla dyrektorów działów R&D. To wyjątkowe wydarzenie, gdyż zgromadziło grupę ludzi, jaka rzadko kiedy spotyka się w jednym miejscu, a jeszcze rzadziej jest skłonna podzielić się sekretami ze swojej pracy. W efekcie przez dwa dni omawiano szanse i wyzwania stojące przed działami badań i rozwoju, popierając je bardzo konkretnymi przykładami z własnych doświadczeń. W konferencji uczestniczyła także "Elektronika Praktyczna".

W trakcie dwóch dni odbyło się kilkanaście prelekcji. Główne wystąpienie miał gość honorowy, David Knott, który przez 30 lat był związany z opracowywaniem turbin gazowych oraz kierował międzynarodowymi projektami badawczo-rozwojowymi w koncernie Rolls-Royce. Opowiadał o technikach inżynierskich, które pomagały mu i jego zespołom w tworzeniu nowych rozwiązań. Wśród pozostałych wystąpień część dotyczyła kwestii czysto technicznych, a część kompetencji miękkich. To drugie było możliwe dzięki temu, że organizatorem imprezy jest Grupa ODITK, najstarsza polska firma szkoleniowa, której oferta obejmuje także liczne warsztaty dla menedżerów.

Prelekcje

Bardzo dużą wartością konferencji stanowiła wiedza, odkrywana przez prelegentów - doświadczonych inżynierów, pełniących funkcje kierownicze i dyrektorskie w dużych firmach. Trudno było wskazać najciekawsze z prelekcji - wiele z nich obejmowało studium przypadków sukcesów lub porażek, z dosyć dokładnymi informacjami na temat przyczyn i konsekwencji podejmowanych działań. Pan Jerzy Obojski z ABB pokazał przykład przeniesienia produkcji podzespołu z Chin do Polski. Omówił, w jaki sposób udało się namówić pracowników z Szanghaju do podzielenia się doświadczeniami i przygotować lepsze rozwiązanie, które przekonało zarząd firmy do migracji produkcji z Azji do Europy. Pan Tomasz Michalak ze Standard Motor Products Polska dzielił się swoim doświadczeniem z pracy w koncernie Philips pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Pokazał, jak brak umiejętności zauważenia ryzyka i nadchodzącej rewolucji technologicznej sprawił, że firma całkowicie błędnie oszacowała potencjał rozwoju technologii telewizorów CRT i z pozycji lidera spadła na dalszy plan w branży RTV i nie tylko.

Pan Aleksander Wyciślik z Lear Corporation opisał, jak udało się zorganizować i wdrożyć wewnątrzfirmowy System Sugestii, który w ogromnym stopniu zwiększył zaangażowanie pracowników doprowadzając do wprowadzenia mnóstwa innowacji na terenie zakładu. Natomiast Pan Marcin Polkowski z Impel Group opowiedział o tym, jak konieczne są innowacje w przemyśle, podając przykład huty aluminium.

Bardzo ciekawą prelekcję z punktu widzenia elektroników wygłosił Pan Jakub Sielewiesiuk z warszawskiej kancelarii AOMB. Omówiono kwestie patentów oraz ich wagę dla firm i osób, które tworzą wszelkiego rodzaju nowoczesne rozwiązania technologiczne. Tymczasem Pan Sylwester Blajer z firmy CADWorks omówił proces projektowania i wdrożenia 5-osiowej drukarki 3D.

Dzień drugi

Drugiego dnia konferencja rozpoczęła się od wizyty we wrocławskich zakładach Volvo. Goście zostali oprowadzeni po hali, na której montowane są najnowsze autobusy miejskie, międzymiejskie i turystyczne firmy. Uzupełnieniem była prezentacja pana Mariusza Krawczyka i pana Tomasza Niechciała na temat angażowania pracowników i wprowadzania innowacji bez ponoszenia wysokich kosztów. Chwilę później imponujące dane prezentował pan Tomasz Duda z 3M, który opowiadał jak firma w której pracuje zbudowała swoją tożsamość na innowacjach i w jakim stopniu stanowią one podstawowy element jej działalności. W końcu pan Michał Hałas z grupy ODITK opowiedział, w jaki sposób znajomość technik DFA (Design for Assembly), a więc projektowania z myślą o montażu, pozwala na zmniejszenie kosztów finalnych wytwarzanego produktu.

Oprócz powyższych, wygłoszono także prelekcje mniej techniczne. Pierwszą przeprowadził Pan Grzegorz Turniak - z wykształcenia elektronik, który profesjonalnie zajmuje się networkingiem. Bardzo ciekawe warsztaty poprowadziła pani Dorota Kabat z Grupy ODITK, omawiając typy osobowości w kontekście inżynierów i sposoby komunikowania się z poszczególnymi rodzajami ludzi. Pani Katarzyna Czapska z Gemalto poruszyła temat różnorodności i obecności kobiet w zawodach technicznych oraz ich wpływ na wyniki i atmosferę w zespołach. Natomiast pan Piotr Osimowicz z Nordea Banku opisał swoje doświadczenia w pracy z inżynierami w branży IT, szczególnie w kontekście aktualnego rynku pracy.

Podsumowanie

Technovation Forum to wydarzenie, które trudno zaliczyć do jakiejkolwiek serii szkoleń czy wydarzeń branżowych. Jest to impreza która wymyka się klasyfikacji typowych spotkań, jakie organizuje wiele firm. Z jednej strony Technovation Forum jest dostępne dla wszystkich, ale z drugiej - udział w spotkaniu jest płatny. Do tego organizator bardzo pilnuje by utrzymać formułę konferencji, w której może uczestniczyć nie więcej niż 120 osób. Dzięki temu udaje się zachować dosyć luźną, kameralną atmosferę, a do tego uczestnicy chętniej dzielą się cenną wiedzą, zdobytą przez wiele lat pracy. Sama konferencja jest mocno powiązana z techniką TRIZ, której popularyzacją zajmuje się ODITK, ale zdecydowanie nie można powiedzieć, żeby temat ten był nadużywany. Organizatorzy byli bardzo dobrze przygotowani, a i zaproszeni prelegenci prezentowali nie tylko bogatą wiedzę, ale i cechowali się wysokimi umiejętnościami oratorskimi. Gospodarze ściśle trzymali się harmonogramu, dzięki czemu praktycznie wszystkie odbywało się z dokładnością co do minuty. W efekcie uczestnicy, których czas niewątpliwie był bardzo cenny, nie czuli się że jest on marnowany. Do tego przeprowadzono także panele dyskusyjne w grupach, gdzie każdy mógł wypowiedzieć się odnośnie omawianych spraw, a podsumowania z paneli zostały zaprezentowane w kolejnego dnia w skrótowej formie. Dodatkową atrakcją była przejażdżka niemal 100-letnim, oryginalnym Fordem T, który wiek temu zainicjował cały szereg innowacji i rewolucję w przemyśle.

Kolejna konferencja Technovation Forum odbędzie się już za rok.

Marcin Karbowniczek, EP

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów