Rachunek ekonomiczny górą

Rachunek ekonomiczny górą
Czy kiedyś zastanawialiście się, ile jest obecnie publicznych aparatów telefonicznych w Polsce? Otóż począwszy od 2018 roku już nie ma ani jednego, ponieważ operatorzy telefoniczni (Orange, Netia itp.) kierując się rachunkiem ekonomicznym uznali, że z racji dominacji telefonii komórkowej nie opłaca się im ich dłużej utrzymywać publicznych aparatów stacjonarnych, ponieważ mało kto z nich korzysta.

Jak się jednak okazuje, nie jest to wyłącznie polska specyfika. Takie samo zjawisko można zaobserwować na całym świecie, przy czym najwcześniej na podobny krok zdecydowała się Jordania, która zlikwidowała telefony stacjonarne już w 2004 roku. Niewiele później zdecydowano się na to również w Europie.

Dla przykładu, Finlandia zrobiła to w 2007 roku, Belgia i Szwecja w 2015 roku, natomiast Dania w 2017 roku. W wielu krajach proces ten jeszcze trwa i dotyczy nawet Wielkiej Brytanii stanowiącej rozpoznawalną w świecie kolebkę czerwonych budek telefonicznych, które jednak są pozostawiane, aby dalej stanowić wspaniałą atrakcję turystyczną, nie mówiąc przy tym o Stanach Zjednoczonych, w których istnieje już tylko 5% dawnych aparatów publicznych (mają one zostać zlikwidowane w przeciągu 5 lat) i Australii, która również sukcesywnie te aparaty likwiduje!

Jednym zdaniem: jaki nie byłby to kraj, te aparaty stają się już tylko zamierzchłym wspomnieniem. Taka niestety rzeczywistość. Rzeczywistość, w której na naszych oczach sukcesywnie zanika symbol niepodzielnie dominujący w krajobrazie wielu miast przez ponad 100 lat począwszy od końca XIX wieku, a wszystko w imię postępu technologicznego stanowiącego ducha współczesnych czasów.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik październik 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje październik 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna październik 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów