Uroczysty finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej", edycja 2019

Uroczysty finał ogólnopolskiego konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej", edycja 2019
Dnia 7 marca uczestniczyliśmy w finale drugiej edycji konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej", w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej. Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W jego ramach należało zaproponować ciekawy projekt z dziedziny elektroniki, automatyki, robotyki lub informatyki, pod hasłem "Elektronika - by żyło się łatwiej".

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 65 uczniów, którzy nadesłali 34 projekty zrealizowane indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach. W konkursie wzięli udział uczniowie z całej Polski, między innymi z Warszawy, Poznania, Bydgoszczy, Gniezna, Radomia, Legnicy, Lublina, Jeleniej Góry, Lubartowa, Jarosławia, Białogardu, Nowego Targu, Tarnowa i wielu innych miast.

Tematyka projektów była niezwykle szeroka. Obejmowała między innymi elementy automatyki domowej, systemy nawadniania roślin i dokarmiania zwierząt, różnego typu systemy multimedialne, pomoce dla osób niepełnosprawnych, rowery elektryczne, elementy elektroniki samochodowej, roboty mobilne, różnego typu urządzenia warsztat we np. obrabiarki, aplikacje na telefony komórkowe i pomoce dydaktyczne.

Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 10 projektów, które zostały zaprezentowane w Instytucie Elektroniki. Projekty oceniało Jury, w którym zasiedli między innymi dr Tomasz Rożek znany z programu Sonda, Dariusz Germanek z firmy Siemens, Piotr Zbysiński z firmy Kamami, Łukasz Pawlicki z firmy Mentor, a także pracownicy Instytutu Elektroniki. Po wysłuchaniu prezentacji jury ustaliło kolejność miejsc:

  • Pierwsze miejsce zajęli Artur Wardak i Michał Kopiński z Lublina za projekt zatytułowany "Autonomiczny system radiowęzłowy".
  • Drugie miejsce uzyskał projekt Wiktora Nowackiego z Poznania - Robot klasy SCARA "Mustang".
  • Trzecie miejsce zajęli Tomasz Szewczyk oraz Szymon Wojtek z Zabrza - autorzy projektu "Automatyczny system nawadniania z autonomicznym zasobem wody".

Autorzy pozostałych 7 projektów finałowych uzyskali status "Laureata Konkursu" oraz wyróżnienia I-go stopnia.

Główną nagrodą w konkursie było stypendium Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki w wysokości 6000 zł, które otrzymał Szymon Wojtek. Pozostali laureaci otrzymali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez firmy Siemens, Mentor, Kamami oraz Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Szkoły, z których wywodzą się laureaci otrzymały kompleksowe wyposażenie pracowni mechatroniki w postaci 6 sterowników programowalnych Simatic S7-1215 z oprogramowaniem ufundowane przez firmę Siemens. Nauczyciele wszystkich laureatów otrzymali nagrody Prezydenta Miasta Żory oraz zaproszenie na dwudniowy kurs doskonalący z dziedziny sterowników przemysłowych i systemów wizualizacji organizowany przez firmę Siemens w Instytucie Elektroniki.

Dzięki partnerskiej współpracy Instytutu Elektroniki z Urzędem Miasta Żory oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, po prezentacjach konkursowych Laureaci Konkursu wraz z opiekunami udali się do Miasteczka Westernowego Twinpigs w Żorach.

Wręczenie nagród i dyplomów miało miejsce podczas uroczystej Gali Finałowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. W uroczystości udział wzięli: Jego Magnificencja Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, Prorektor prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor prof. dr hab. inż. Tomasz Trawiński, a także Dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki prof. dr hab. inż. Adam Czornik wraz z Prodziekanami.

Obecny był również Prezydent Miasta Żory Waldemar Socha, który jednocześnie był głównym Organizatorem Gali Finałowej. W uroczystości wziął udział również Andrzej Zabiegliński - wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która była współorganizatorem Gali Finałowej oraz fundatorem nagród. Grono znamienitych gości uzupełnili samorządowcy z Żor i innych miast Śląska, współpracujących z Instytutem Elektroniki w obszarze szeroko pojętej promocji nauki, przedstawiciele władz oświatowych oraz przemysłu - firm mających siedzibę na Śląsku i współpracujących z Instytutem Elektroniki.

Werdykt Jury oraz wręczenie nagród poprzedziły przemówienia J.M. Rektora Politechniki Śląskiej, Prezydenta Żor, Prezesa KSSE, dyrektora Instytutu Elektroniki prof. dr. hab. inż. Dariusza Kani, a także prezentacja menadżera firmy Siemens Mirosława Kuligowskiego na temat kształcenia inżyniera przyszłości.

Po ogłoszeniu wyników konkursu przez sekretarza Jury dr. inż. Krzysztofa Bernackiego oraz wręczeniu nagród laureatom miała miejsce prezentacja wybranych projektów finałowych. Prezentacje spotkały się z niezwykłym zainteresowaniem zgromadzonych osób o czym świadczyły żywe reakcje sali oraz ogromne brawa na zakończenie.

Jako ostatni głos zabrał Dyrektor instytutu Elektroniki dziękując sponsorom oraz organizatorom konkursu. Szczególne podziękowania skierował na ręce Pani Natalii Figiel, V-ce Prezes Fundacji Teano oraz dr. inż. Andrzeja Malchera, którzy koordynowali działalność pomiędzy uczestnikami, współorganizatorami i partnerami konkursu.

Galę zakończył koncert znakomitego żorskiego zespołu SąStąd. Jak przystało na koncert na Gali Finałowej konkursu "Elektronika - by żyło się łatwiej", udział "elektroniki" nie sprowadzał się tylko do obecności na scenie profesjonalnego pianina cyfrowego, ale również do użycia z niezwykłym smakiem pętli opóźniającej, świetnie potęgującej wykorzystywane środki artykulacji. Cóż, elektronika nie zawsze sama w sobie jest sztuką, ale z całą pewnością istotnie sztukę ubogaca.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów