Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Arduino & Raspberry Pi Day 2019

Arduino & Raspberry Pi Day 2019

16 marca w Katowicach odbyła się impreza zatytułowana Arduino & Raspberry Pi Day 2019. Stanowiła ona połączenie polskich edycji Arduino Day i Pi Day i została zorganizowana przez Szymona Markiewicza ? inżyniera, który zainteresował się tymi platformami na tyle silnie, że zdecydował się je osobiście promować. Elektronika Praktyczna była patronem tego wydarzenia.

Organizator imprezy ma już doświadczenie w przygotowywaniu wydarzeń tego typu. W ubiegłym roku przeprowadził między innymi Arduino Day 2018, a na co dzień przedstawia się jako Inżynier Domu. W tym roku postanowił połączyć dwie okazje, by zgromadzić większą liczbę zainteresowanych elektroników w jednym miejscu.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób. Całość odbywała się w klubokawiarni Strefa Centralna, w katowickim Medialabie oraz na korytarzu Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek. Wydarzenie trwało od godziny 11:00 do 17:00 i obejmowało liczne prelekcje, warsztaty a także pokazy. Ważną częścią imprezy był konkurs. Omawiano wady i zalety Raspberry Pi i Arduino, przykładowe projekty oraz zastosowania w takich dziedzinach jak np. uczenie maszynowe. Poruszano też zagadnienia związane z drukiem 3D.

Nagrodzono także projekty biorące udział w konkursie. W kategorii Arduino pierwsze miejsce zdobył Mateusz Koza, który skonstruował skaner 3D. Urządzenie poruszało się powoli wokół skanowanego obiektu i za pomocą smartfonu wykonywało serię zdjęć od góry do dołu. Zestaw ten pozwalał na stworzenie modelu, np. na potrzeby druku 3D. Drugie miejsce przypadło Pawłowi Gajkowi za grawer laserowy, a trzecie Robertowi Ruszelowi za drukarkę termiczną.

Natomiast w kategorii Raspberry Pi pierwszą nagrodę uzyskał Wojciech Mitus, który zbudował odtwarzacz audio, oparty o własną płytkę rozszerzeń ze wzmacniaczem. Co więcej, urządzenie zawierało moduł FPGA, który pozwalał na płynną wizualizację spektrum dźwięku. Drugie miejsce otrzymało koło naukowe Integra za projekt "Duckietown" z małymi pojazdami autonomicznymi. Trzecie przypadło Romanowi Przybyle za LBRY TV.

Arduino & Raspberry Pi Day 2019 to bardzo ciekawe wydarzenie dla wszystkich fanów nowoczesnej elektroniki i nie tylko. Fakt, że uczestnicy byli w stanie poświęcić na nie dużo swojego czasu i przygotować zaawansowane projekty pokazuje, że można tam spotkać osoby nie tylko o dużych umiejętnościach, ale i zaangażowane w rozwój platform Arduino i Raspberry Pi.

Goście przyjechali z całej Polski i reprezentowali kilka pokoleń. Wśród twórców projektów biorących udział w konkursie, najmłodszy uczestnik miał 13 lat, a były też zespoły złożone z ojca i syna. Naszym zdaniem zdecydowanie warto odwiedzić kolejne edycje Arduino & Raspberry Pi Day.

Marcin Karbowniczek, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2019

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów