Arduino & Raspberry Pi Day 2019

Arduino & Raspberry Pi Day 2019

16 marca w Katowicach odbyła się impreza zatytułowana Arduino & Raspberry Pi Day 2019. Stanowiła ona połączenie polskich edycji Arduino Day i Pi Day i została zorganizowana przez Szymona Markiewicza ? inżyniera, który zainteresował się tymi platformami na tyle silnie, że zdecydował się je osobiście promować. Elektronika Praktyczna była patronem tego wydarzenia.

Organizator imprezy ma już doświadczenie w przygotowywaniu wydarzeń tego typu. W ubiegłym roku przeprowadził między innymi Arduino Day 2018, a na co dzień przedstawia się jako Inżynier Domu. W tym roku postanowił połączyć dwie okazje, by zgromadzić większą liczbę zainteresowanych elektroników w jednym miejscu.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób. Całość odbywała się w klubokawiarni Strefa Centralna, w katowickim Medialabie oraz na korytarzu Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek. Wydarzenie trwało od godziny 11:00 do 17:00 i obejmowało liczne prelekcje, warsztaty a także pokazy. Ważną częścią imprezy był konkurs. Omawiano wady i zalety Raspberry Pi i Arduino, przykładowe projekty oraz zastosowania w takich dziedzinach jak np. uczenie maszynowe. Poruszano też zagadnienia związane z drukiem 3D.

Nagrodzono także projekty biorące udział w konkursie. W kategorii Arduino pierwsze miejsce zdobył Mateusz Koza, który skonstruował skaner 3D. Urządzenie poruszało się powoli wokół skanowanego obiektu i za pomocą smartfonu wykonywało serię zdjęć od góry do dołu. Zestaw ten pozwalał na stworzenie modelu, np. na potrzeby druku 3D. Drugie miejsce przypadło Pawłowi Gajkowi za grawer laserowy, a trzecie Robertowi Ruszelowi za drukarkę termiczną.

Natomiast w kategorii Raspberry Pi pierwszą nagrodę uzyskał Wojciech Mitus, który zbudował odtwarzacz audio, oparty o własną płytkę rozszerzeń ze wzmacniaczem. Co więcej, urządzenie zawierało moduł FPGA, który pozwalał na płynną wizualizację spektrum dźwięku. Drugie miejsce otrzymało koło naukowe Integra za projekt "Duckietown" z małymi pojazdami autonomicznymi. Trzecie przypadło Romanowi Przybyle za LBRY TV.

Arduino & Raspberry Pi Day 2019 to bardzo ciekawe wydarzenie dla wszystkich fanów nowoczesnej elektroniki i nie tylko. Fakt, że uczestnicy byli w stanie poświęcić na nie dużo swojego czasu i przygotować zaawansowane projekty pokazuje, że można tam spotkać osoby nie tylko o dużych umiejętnościach, ale i zaangażowane w rozwój platform Arduino i Raspberry Pi.

Goście przyjechali z całej Polski i reprezentowali kilka pokoleń. Wśród twórców projektów biorących udział w konkursie, najmłodszy uczestnik miał 13 lat, a były też zespoły złożone z ojca i syna. Naszym zdaniem zdecydowanie warto odwiedzić kolejne edycje Arduino & Raspberry Pi Day.

Marcin Karbowniczek, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2019

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik październik 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje październik 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna październik 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów