Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Powstaje Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości

Powstaje Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości
Rada Ministrów w listopadzie, zaś sejm w grudniu przyjęły długo wyczekiwany projekt ustawy powołującej fundację mającą stanowić centralne miejsce informacyjne dla inicjatyw w obszarze Przemysłu 4.0 w Polsce. Przedstawiamy skrót celów statutowych i planów działania fundacji. Powstająca organizacja ma wspierać przedsiębiorców w obszarze transformacji cyfrowej - w zakresie procesów, produktów i modeli biznesu.

Owa "transformacja" ma bazować na wykorzystaniu rozwiązań z obszaru automatyzacji, sztucznej inteligencji, technologii ICT oraz pokrewnych. Fundacja ma również transferować wiedzę, szkolić przedsiębiorców i demonstrować rozwiązania pozwalające na zwiększanie konkurencyjności firm przemysłowych.

O ile platforma nie będzie miejscem pozyskiwania funduszy na innowacyjność i rozwój biznesu, o tyle ma ona takie działania wspierać. Będzie miała kompetencje doradcze i koordynacyjne, i wspomagać będzie tworzenie sieci wsparcia - np. dla kadry menadżerskiej.

Słowo "koordynacja" pojawia się w celach organizacji bardzo często - organizacja ma spajać różne, dotychczas rozdzielne działania firm i innych podmiotów na rynku, pełniąc rolę "łącznika" tych inicjatyw. Ma ona również koordynować pracę tzw. hubów innowacji cyfrowej (Digital Innovation Hubs, DIH). Huby mają działać w oparciu o odpowiednią infrastrukturę technologiczną (centra kompetencji) i zapewniać firmom dostęp do wiedzy oraz technologii.

Majątek platformy stanowić będzie fundusz założycielski (dotacja ze Skarbu Państwa wynosząca 2 mln zł) oraz inne mienie, uzyskane lub nabyte przez nią w trakcie działalności. W latach 2019-2028 na fundację przeznaczone będzie około 236 mln zł pochodzące z budżetu państwa.

Organami platformy będą zarząd oraz rada. Platforma ma współpracować z podobnymi jej podmiotami zagranicznymi - w Europie, w większości krajów, już takie działają. Informacje o fundacji znaleźć można m.in. na stronach www.mpit.gov.pl oraz www.premier.gov.pl.

Planowany schemat organizacyjny Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości (źródło: materiały dotyczące projektu "Platforma Przemysłu Przyszłości")

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów