Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

We Wrocławiu ruszy pierwsze w Polsce rozwiązanie z zakresu Internetu Rzeczy na skalę miejską

We Wrocławiu ruszy pierwsze w Polsce rozwiązanie z zakresu Internetu Rzeczy na skalę miejską
Usługi na potrzeby inteligentnego miasta z wykorzystaniem technologii Internetu Rzeczy to cel projektu zainicjowanego we Wrocławiu przez spółkę Tauron Polska Energia i firmę Ericsson. Odpowiednio dobrane rozwiązania technologiczne ułatwią bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym czy np. szybkie znalezienie miejsca parkingowego. Dzięki opomiarowaniu wrocławskich parków i dedykowanej aplikacji będzie można w każdej chwili sprawdzić, gdzie powietrze jest najmniej zanieczyszczone i wybrać najlepsze miejsce na aktywność sportową czy spacer.

Wdrożenie zakłada optymalizację wykorzystania i budowę nowych usług na bazie infrastruktury miejskiej, komunalnej, energetycznej i telekomunikacyjnej. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu sieci czujników dostarczających informacji ułatwiających zarządzanie poszczególnymi funkcjami aglomeracji.

- "Po raz pierwszy w Polsce wdrożymy rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy na skalę kilkusettysięcznego miasta. Wykorzystamy istniejącą infrastrukturę dystrybucyjną Grupy Tauron po to, by świadczyć zaawansowane usługi technologiczne dla mieszkańców i biznesu. Duży potencjał widzimy w synergii z aktywami Grupy oraz różnorodnymi usługami oferowanymi przez spółki, takimi jak np. oświetlenie, które może pełnić szereg dodatkowych funkcji związanych z transmisją danych i pomiarami. Inicjatywa wynika wprost z tworzonego w Grupie Tauron ekosystemu innowacji, który ma kreować nowe produkty i usługi dla naszych klientów" - mówił Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju w Tauron Polska Energia.

Realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku we Wrocławiu, jako pilotaż programu. Istotnym elementem projektu, będzie zastosowanie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zbieranie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych, pochodzących z zainstalowanych czujników oraz inteligentnej infrastruktury.

- "Ericsson mając wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań mobilnych, toruje drogę wdrożeniom Smart City i IoT, w ramach przygotowań do wprowadzenia 5G. Smart City oraz upowszechnienie IoT usprawni życie mieszkańców, poprawi standard ich życia i zwiększy atrakcyjność inwestycji. Dzięki sieci operatora komórkowego Plus, po raz pierwszy w Polsce zostanie wykorzystana technologia Narrow Band Internet of Things (NB-IoT) dostarczona w ramach rozwiązania Ericsson Radio System" - powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Do realizacji projektu wykorzystane zostaną rozwiązania firmy Ericsson wdrożone w innych tego typu inicjatywach na świecie - np. w holenderskim Tilburgu i amerykańskim Dallas, gdzie testowane były rozwiązania związane z zarządzaniem ruchem ulicznym, czy systemem pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska.

Łączność radiową za pomocą infrastruktury Narrow Band IoT (NB-IoT) umożliwi operator sieci komórkowej Plus. Miasto zapewni usługi IoT. Będzie to pierwsza takie wdrożenie w Polsce.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów