Konkurs o tytuł "Elektronik Roku" - rozstrzygnięty!

Konkurs o tytuł "Elektronik Roku" - rozstrzygnięty!
W Zespole Szkół Technicznych Ostrowie Wielkopolskim po raz 19. uroczyście zakończono konkurs o tytuł "Elektronik 2018". Jak zwykle, uczestniczyła w nim między innymi Elektronika Praktyczna, która niemal od początku istnienia konkursu wspiera działania szkoły.

Formuła konkursu jest pozornie bardzo prosta - należy wykonać urządzenie związane z szeroko rozumianą techniką i zaprezentować je podczas warsztatów technicznych przed komisją konkursową. Co ważne, urządzenie mus być nie tylko dobrze zaprezentowane i opisane, ale również musi być zbudowane i musi działać!

W tym roku, wśród zaprezentowanych prac były: "Lustro przyszłości", "Domowe centrum obróbki i recyklingu tworzyw sztucznych", "Inteligentna miska dla zwierząt", "Matryca LED kontrolowana sterownikiem taśm cyfrowych", "Rowerowy skaner jakości powietrza" i inne.

Nie brakowało też prac z dziedziny robotyki i automatyki, takich jak np. Ramię robota, Grawer sterowany numerycznie lub Wiertarko-frezarka. W tegoroczne edycji wzięło udział 53 uczniów i uczennic, którzy zaprezentowali 34 prace. Wielu uczestników konkursu to uczniowie klas czwartych, którzy za moment ńczą szkołę, a brali udział w kolejnych czterech edycjach, prezentując wiele interesujących projektów. Nie brakowało też tych, którzy zadebiutowali w konkursie.

Co ciekawe, był wśród nich również uczeń klasy pierwszej Miłosz Matuszak, który zademonstrował "Nagrzewnicę indukcyjną". Prace konkursowe prezentowane przez uczniów ZST w Ostrowie Wielkopolskim są co roku inne. Obserwując konkurs można zaobserwować, jak bardzo zmienia się elektronika na przestrzeni lat.

Można też dostrzec, co "kręci" młodych, a to może być wskazówką odnośnie do rozwoju elektroniki konsumenckiej w najbliższych latach. Uczniowie szkoły swobodnie łączą wiedzę z różnych dziedzin techniki pracując czy to samodzielnie, czy w zespołach interdyscyplinarnych.

Jak zawsze, zadziwia ich pomysłowość i kreatywność. Zwykle budują "coś" z niczego, co nieodmiennie zadziwia osoby oglądające pracę w czasie finału oraz komisję konkursową. Nie dziwią więc sukcesy uczestników konkursu, ponieważ co roku wielu z nich zostaje laureatami i finalistami olimpiad technicznych, uzyskując wstęp na wybrane kierunki studiów.

To bez wątpienia pasjonaci elektroniki - niepokorni, dociekliwi, niekiedy mający odrobinę zwariowane pomysły. Bo dla przykładu, jak można zaprząc do karmienia kota rasowego "peceta"? Corocznie konkursowi towarzyszy Starosta Ostrowa Wielkopolskiego, który jest fundatorem nagrody głównej.

Oprócz niego w tym roku konkursowi towarzyszyli różni sponsorzy: Mahle Behr, ZAP Kooperacja, Novaster, Elektronix System, AVT Korporacja, Przyjazna Szkoła Jazdy, Meyer Tool Poland, Skalmex Sp. z o.o., Concept Zdzisław Stachowiak, Zapis Hardware, Berger Sp. z o.o., Simap Szymon Pietraszek, Litex Lubawa Group, Stowarzyszenie ZAP Edukacja.

Inicjatywy szkolne chętnie wspierają jej absolwenci - czy to jako osoby prywatne, czy to jako prowadzące działalność gospodarczą. Są wśród nich Łukasz Nowacki, Szymon Pietraszek, Andrzej Kiecka, Michał Nawrot, Robert Bieganek, Norbert Żurek i inni.

Imię i nazwisko Wyróżnienie Temat pracy
Grzegorz Gorzaniak, Kamil Kaliński, Małgorzata Porczyńska Nagroda główna i tytuł "Superelektronik 2018" Domowe Centrum Obróbki i recyklingu tworzyw sztucznych
Marcin Lorenz I miejsce i tytuł "Elektronik 2018" Magic Mirror - Lustro przyszłości
Mikołaj Fischer II miejsce Zaginarka do blach z innowacyjnym napędem elektrycnzym
Wojtek Kołaśniewski, Oskar Domagała III miejsce Matryca LED sterowana sterownikiem taśm cyfrowych
Adam Dera Nagroda specjalna od Elektronix System Skaner 3D operujący metodą fotogrametrii
Kamil Maląg, Mikołaj Lasociński, Łukasz Mazurek Nagroda Specjalna od Novaster Sp. z o.o. Noktowizor kieszonkowy
Jakub Jędrzejewski Nagroda Specjalna od Wytwórni Sprężyn Grześkowiak Stanowisko do pomiaru bardzo małych sił
Filip Tomczyk Nagroda Specjalna od Szkoły Przyjaznej Jazdy Fuzor - reaktor syntezy termojądrowej, Szynowy wózek kamerowy
Wojciech Majnert, Szymon Polan Wyróżnienie Inteligentna miska
Rafał Szymanowski Wyróżnienie Wyjazd na Nanover Messe 2018 ufundowany przez firmę Concept Nagroda od Brager Sp. z o.o. Nagroda ufundowane przez Szymona Pietraszka Silnik Stirlinga na energię słoneczną
Adam Maląg Wyróżnienie Ramię robota
Miłosz Matuszak Nagroda za debiut Nagrzewnica indukcyjna
Karolina Szczepaniak, Jakub Baraniak Wyróżnienie Projekt cel dla ogniw LiFePo4
Przemysław Owczarek Wyróżnienie Proces technologiczny wykonania modelu bloku silnika spalinowego V6 oraz modernizacja frezarki 3-osiowej sterowanej numerycznie
Artur Błaszczyk Wyróżnienie Dydaktyczny model elektrowni słoneczno-wiatrowej
Jakub Jamroziński, Nikodem Palibuda Wyróżnienie Model windy jako ćwiczenie programowania sterowników

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów