Prezydent Trump zablokował przejęcie Qualcomma przez Broadcom

Prezydent Trump zablokował przejęcie Qualcomma przez Broadcom
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zablokował możliwość doprowadzenia do przejęcia firmy Qualcomm Inc przez singapurskiego producenta mikroprocesorów Broadcom Ltd, kończąc tym samym wszelkie spekulacje na temat największej w historii transakcji w branży technologicznej. Decyzja ta motywowana jest względami bezpieczeństwa narodowego oraz obawą o łatwe uzyskanie przez Chiny przewagi w zakresie komunikacji mobilnej.

Firma Qualcomm jest w sektorze zaawansowanych technologii mobilnych jednym z największych konkurentów chińskiego Huaweia, co czyni ją cennym zasobem. Qualcomm odrzucił wcześniej ofertę Broadcoma o wartości 117 miliardów dolarów, która była sprawdzana przez Komisję Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (Committee on Foreign Investment in the United States - CFIUS) - wieloagencyjny panel kierowany przez Departament Skarbu, który analizuje wpływ przejęć amerykańskich korporacji na bezpieczeństwo narodowe.

- "Doprowadzenie do chińskiej przewagi w technologii 5G będzie miało poważne negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych. Stany Zjednoczone nadal dominują w przestrzeni wyznaczania standardów, jednak Chiny prawdopodobnie intensywnie rywalizowałyby w celu wypełnienia luki pozostawionej przez Qualcomm w wyniku wrogiego przejęcia" - stwierdził CFIUS.

Urzędnik Białego Domu potwierdził, że obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego wiążą się z ryzykiem związanym z relacjami Broadcoma z zagranicznymi podmiotami. Źródło zaznajomione z analizami CFIUS powiedziało, że jeśli transakcja zostałaby zrealizowana, wojsko USA obawia się, że w ciągu 10 lat Broadcom stałby się dominującym graczem we wszystkich zaawansowanych technologiach, co w zasadzie oznaczałoby dominację Huaweia, a następnie amerykańscy operatorzy nie mieliby wyboru i po prostu musieliby kupować sprzęt chińskiego potentata.

Huawei nawiązuje bliższe relacje handlowe z dużymi operatorami telekomunikacyjnymi w Europie i Azji, aby przewodzić globalnej batalii o sieci 5G. Firma ma dominującą pozycję w Chinach, które mają stać się największym na świecie rynkiem 5G, a także przyczyniła się do rywalizacji na kilku lukratywnych rynkach z Ericssonem i Nokią, w tym w krajach będących długoletnimi sojusznikami USA.

Qualcomm również jest ważnym graczem w zakresie 5G. Według szacunków ma 15% światowych patentów niezbędnych dla technologii 5G, w porównaniu z 11% przypadającymi Nokii i 10% należącymi do wszystkich podmiotów z Chin. Wielu producentów smartfonów liczy, że Qualcomm udostępni swój chipset 5G pod koniec 2018 roku, by mogli oni wprowadzić na rynek telefony 5G w roku 2019.

W odpowiedzi na decyzję prezydenta Trumpa Broadcom napisał w oświadczeniu, że zdecydowanie nie zgadza się z tym, iż proponowane przejęcie Qualcomma budzi obawy związane z bezpieczeństwem narodowym.

Wstrzymanie sprzedaży Qualcomma jest piątym przypadkiem, kiedy to prezydent USA blokuje umowę w oparciu o zastrzeżenia CFIUS. Jest to jednocześnie druga wstrzymana przez Donalda Trumpa transakcja, od momentu objęcia przez niego urzędu nieco ponad rok temu. Od prezydenckiej decyzji o zablokowaniu umowy nie można się odwoływać.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje październik 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów