Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za regulacje w zakresie konkurencji, powiedziała, że Qualcomm nielegalnie "odcinał" rywali od rynku chipsetów LTE przez ponad pięć lat, tym samym wzmacniając swoją dominację na rynku.
Qualcomm zapłacił miliardy dolarów amerykańskiemu kluczowemu klientowi - firmie Apple. Celem była gwarancja, że we wszystkich iPhone'ach i iPadach Apple użyje wyłącznie chipów Qualcomma. W efekcie żaden rywal nie mógł rzucić Qualcommowi rynkowego wyzwania.
Qualcomm jest zdecydowanie największym na świecie dostawcą układów komunikacyjnych. Z kolei Apple jest kluczowym odbiorcą chipów LTE. Komisja Europejska poinformowała, że w 2011 roku Qualcomm podpisał z Apple'm umowę zobowiązującą go do dokonywania znaczących płatności na rzecz Apple'a pod warunkiem, że amerykańska firma używać będzie w swoich urządzeniach wyłącznie chipsety Qualcomma.
W 2013 r. okres obowiązywania umowy został przedłużony do końca roku 2016 r. Komisja Europejska stwierdziła, że umowa ta jasno określa, że Qualcomm zaprzestanie dokonywania tych płatności, jeśli Apple uruchomi urządzenie z chipsetem dostarczonym przez rywala.
Komisja orzekła, że grzywna w wysokości 997,4 mln euro uwzględnia czas trwania i wagę naruszenia przepisów antymonopolowych - kara stanowi 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku.