Komisja Europejska ukarała Qualcomma grzywną w wysokości 1,23 mld dolarów za nadużycia we współpracy z Applem

Komisja Europejska ukarała Qualcomma grzywną w wysokości 1,23 mld dolarów za nadużycia we współpracy z Applem
Komisja Europejska (KE) nałożyła na firmę Qualcomm karę w wysokości 997 mln euro, czyli 1,23 mld dolarów, za nadużywanie dominującej pozycji na rynku układów przeznaczonych do komunikacji w paśmie LTE. KE stwierdziła, że Qualcomm uniemożliwiał rywalom konkurowanie na rynku poprzez dokonywanie znaczących płatności na rzecz firmy Apple pod warunkiem, że nie będzie ona kupować chipów od konkurentów, co jest niezgodne z unijnymi przepisami antymonopolowymi. Firma Qualcomm zdecydowanie nie zgadza się z decyzją i będzie apelować.

Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za regulacje w zakresie konkurencji, powiedziała, że Qualcomm nielegalnie "odcinał" rywali od rynku chipsetów LTE przez ponad pięć lat, tym samym wzmacniając swoją dominację na rynku.

Qualcomm zapłacił miliardy dolarów amerykańskiemu kluczowemu klientowi - firmie Apple. Celem była gwarancja, że we wszystkich iPhone'ach i iPadach Apple użyje wyłącznie chipów Qualcomma. W efekcie żaden rywal nie mógł rzucić Qualcommowi rynkowego wyzwania.

Qualcomm jest zdecydowanie największym na świecie dostawcą układów komunikacyjnych. Z kolei Apple jest kluczowym odbiorcą chipów LTE. Komisja Europejska poinformowała, że w 2011 roku Qualcomm podpisał z Apple'm umowę zobowiązującą go do dokonywania znaczących płatności na rzecz Apple'a pod warunkiem, że amerykańska firma używać będzie w swoich urządzeniach wyłącznie chipsety Qualcomma.

W 2013 r. okres obowiązywania umowy został przedłużony do końca roku 2016 r. Komisja Europejska stwierdziła, że umowa ta jasno określa, że Qualcomm zaprzestanie dokonywania tych płatności, jeśli Apple uruchomi urządzenie z chipsetem dostarczonym przez rywala.

Komisja orzekła, że grzywna w wysokości 997,4 mln euro uwzględnia czas trwania i wagę naruszenia przepisów antymonopolowych - kara stanowi 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów