Przewiduje się, że demonstrator technologii hybrydowo-elektrycznej E-Fan X będzie zdolny do lotu w roku 2020. Po przeprowadzeniu wszechstronnych testów na ziemi, gdzie jeden z czterech silników turboodrzutowych samolotu zastępowany jest dwumegawatowym silnikiem elektrycznym. Gdy system osiągnie dojrzałość konstrukcyjną, silnik elektryczny zastąpi również drugą turbinę.
Demonstrator E-Fan X będzie badał zagadnienia związane z układami napędowymi dużej mocy, takie jak efekty cieplne, sterowanie ciągiem elektrycznym, wysokościowe i dynamiczne oddziaływanie na systemy elektryczne oraz kwestie kompatybilności elektromagnetycznej. Celem jest doskonalenie technologii, wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności, umożliwiające szybki postęp w zakresie hybrydowej technologii elektrycznej. Program ma również doprowadzić do ustanowienia wymagań dotyczących przyszłej certyfikacji samolotów z napędem elektrycznym, a także wyszkolić nową generację projektantów i inżynierów, którzy zbliżą samoloty hybrydowo-elektryczne do rzeczywistości.
Komisja Europejska w dokumencie European Commission’s Flightpath 2050 Vision for Aviation określiła bardzo ostre wymagania dla przyszłego lotnictwa - redukcję CO2 o 75%, redukcję NOx o 90% i redukcję hałasu o 65%. Nie można tego osiągnąć za pomocą istniejących technologii. Dlatego też Airbus, Rolls-Royce i Siemens inwestują i koncentrują prace badawcze na różnych obszarach technologicznych, w tym na elektryfikacji. Napędy elektryczne i hybrydowo-elektryczne są dziś uważane za jedne z najbardziej obiecujących technologii, które pozwolą sprostać stawianym przez KE wyzwaniom.