Airbus, Rolls-Royce i Siemens zbudują hybrydowo-elektryczny demonstrator lotu E-Fan X

Airbus, Rolls-Royce i Siemens zbudują hybrydowo-elektryczny demonstrator lotu E-Fan X
Firmy Airbus, Rolls-Royce i Siemens utworzyły partnerstwo, którego celem jest zaprezentowanie demonstracyjnego samolotu ukazującego postęp w zakresie konstruowania napędów hybrydowo-elektrycznych dla samolotów komercyjnych.

Przewiduje się, że demonstrator technologii hybrydowo-elektrycznej E-Fan X będzie zdolny do lotu w roku 2020. Po przeprowadzeniu wszechstronnych testów na ziemi, gdzie jeden z czterech silników turboodrzutowych samolotu zastępowany jest dwumegawatowym silnikiem elektrycznym. Gdy system osiągnie dojrzałość konstrukcyjną, silnik elektryczny zastąpi również drugą turbinę.

Demonstrator E-Fan X będzie badał zagadnienia związane z układami napędowymi dużej mocy, takie jak efekty cieplne, sterowanie ciągiem elektrycznym, wysokościowe i dynamiczne oddziaływanie na systemy elektryczne oraz kwestie kompatybilności elektromagnetycznej. Celem jest doskonalenie technologii, wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności, umożliwiające szybki postęp w zakresie hybrydowej technologii elektrycznej. Program ma również doprowadzić do ustanowienia wymagań dotyczących przyszłej certyfikacji samolotów z napędem elektrycznym, a także wyszkolić nową generację projektantów i inżynierów, którzy zbliżą samoloty hybrydowo-elektryczne do rzeczywistości.

Komisja Europejska w dokumencie European Commission’s Flightpath 2050 Vision for Aviation określiła bardzo ostre wymagania dla przyszłego lotnictwa - redukcję CO2 o 75%, redukcję NOx o 90% i redukcję hałasu o 65%. Nie można tego osiągnąć za pomocą istniejących technologii. Dlatego też Airbus, Rolls-Royce i Siemens inwestują i koncentrują prace badawcze na różnych obszarach technologicznych, w tym na elektryfikacji. Napędy elektryczne i hybrydowo-elektryczne są dziś uważane za jedne z najbardziej obiecujących technologii, które pozwolą sprostać stawianym przez KE wyzwaniom.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów