Konkurs rozpoczął się w 2016 roku, a jego celem było zainspirowanie inżynierów-projektantów z każdej grupy wiekowej i niezależnie od ich doświadczenia. Mieli oni rozwijać swoje pomysły i sprawdzić swoje umiejętności podczas tworzenia rozwiązań, które mogłyby zmienić Świat na lepsze, kosztem 1000 dolarów wydanych na produkty z oferty Farnell element14.
Uczestnicy zostali poproszeni o wybranie produktów z szerokiej oferty Farnell element14, obejmującej m.in. półprzewodniki, złącza i kable, elementy pasywne oraz płytki deweloperskie, komputery jednopłytkowe, aparaturę pomiarową a także narzędzia, a następnie mieli opisać swój pomysł za pomocą nie więcej niż 500 wyrazów.
Steve Carr, Head of Global Marketing Premier Farnell, powiedział: "Otrzymaliśmy różnorodne pomysły na zmianę świata, zgłaszane przez studentów, twórców i inżynierów z całego globu. Zwycięskie zgłoszenia obejmują pomysły, począwszy od tanich, przenośnych centr diagnostycznych dla terenów niezurbanizowanych, poprzesz precyzyjne systemy pszczelarskie, których celem jest odwrócenie procesu wymierania pszczół, a kończąc na drukowanym na drukarce 3D inkubatorze, który miałby rozwiązać problem braku technologii medycznych w mniej rozwiniętych regionach Świata. Aktualnie jesteśmy w trakcie rozmów ze wszystkimi laureatami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób nasz zespół może im pomóc w rozwoju tych pomysłów, by przemienić je w prawdziwe projekty, które będą mogły zmienić Świat."
Zwycięskie polskie projekty to: wieloprocesorowy system, który wykorzystuje połączone sygnały, pochodzące z wielu źródeł, by pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w poruszaniu się w codziennym życiu oraz "SmogCleaner" - samooczyszczający się i samoregulujący, inteligentny filtr elektroniczny, którego celem jest walka z zanieczyszczeniami powietrza.
Aby dowiedzieć się więcej na temat pomysłów nagrodzonych w konkursie "Change the World", wystarczy wejść na stronę internetową element14changetheworld.com/winners/. Zwycięzcy będą także dokumentowali swoją drogę od pomysłu do jego realizacji, którą będzie można śledzić w ramach społeczności element14.